AUD / USD Paritesi Yorumu – 12.11.2015

Bu Verilere Avustralya Bile İnanmadı

Avustralya’dan yine inanması zor bir istihdam raporu yayınlandı dün gece. Rapora göre Ekim ayında Avustralya ekonomisi 58.6 bin istihdam yaratmış ve işsizlik oranı %6.2’den %5.9’a düşmüş. Diğer göstergeler de harikalar yaratıyor. İş gücüne katılım oranı %64.9’den %65.0’a tırmanırken istihdamdaki artışın 40 bini tam zamanlı, 18.6 bini yarı zamanlı işlerden geliyor.
Yani bir ayda hem iş gücüne giren çalışan sayısı artmış hem ekonomi iş gücüne ekstradan giren bu çalışanlar da dahil toplamda yaklaşık 60 bin kişiyi iş sahibi yapmış ve işsizlik oranı da önemli bir düşüş göstermiş. Ancak hayallerde olabilecek bir kombinasyon.
Fakat Avustralya bunu sık sık yapıyor. Geçtiğimiz sene Eylül ayında açıklanan ABS (Avustralya istatistik bürosu) verilerine göre Ağustos ayında Avustralya ekonomisi 120 bin iş yaratmıştı fakat yine kimse pek inandırıcı bulmamıştı o raporu. Bu tür abartılı veriler ABS’nin istihdam verilerini toplarken kullandığı yöntemdeki bazı kusurlardan kaynaklanıyor uzmanlara göre.
Yine de abartılı tarafını bir yana bırakırsak istihdamdaki iyileşme RBA’nın son para politikası toplantısındaki iyimserliğinin boşa olmadığını gösteriyor. Kasım ayı para politikası karar metninde son zamanlarda ekonomide toparlanma yaşandığına dikkat çekmişti RBA.
Piyasaların istihdam verisine verdiği tepki olumlu. Yani kimi uzmanlar rapora mesafeli dururken piyasa pek düşünmeden Avustralya dolarını ödüllendirmiş bile. İstihdam verileri öncesi 0.7050 bölgesinde gezinen AUDUSD veriler sonrası 0.7150 üzerine kadar tırmandı Asya seansında.
Şu an bekle ve gör modunda olan Avustralya merkez bankası RBA’dan yakın zamanda yeni bir faiz indirimi ihtimali çok düşük artık. RBA büyük ihtimalle önümüzdeki ayları Fed’den faiz indirimi gelmesini bekleyerek geçirecek. 
AUDUSD kısa vadede toparlanmasına devam edebilir. 0.75 – 0.70 bandının biraz daha ortalarına doğru bir hareket görebiliriz fakat 0.75 üzerini hala zor görüyoruz. Yukarıda en yakın direnç 0.7220 bölgesi, en yakın destek ise 0.7070 bölgesi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.