AUD / USD Paritesi Yorumu – 12.09.2015

AUDUSD’de Yolculuk Nereye?

Yavaşlayan Çin ekonomisi, RBA’nın faiz indirimleri ve Fed faizleri artırmaya başlayacak derken AUDUSD son bir yılda %20’den fazla değer kaybederek 0.70 altına kadar geriledi. 0.70 altı en son 2009 yılının ilk çeyreğinde görülmüş ve bu çapta bir düşüş en son 2008 – 2009 krizi sırasında yaşanmıştı AUDUSD’de.
Yani yön net; aşağı. Fakat zaman zaman kar alımları veya teknik düzeltmeler veya kısa vadedeki hikayelerde yaşanan değişiklik nedeniyle toparlanmalar gördük bu süreçte. Aslında son haftalarda da gördüğümüz işte bu. Geçtiğimiz ay 0.70 altına gerileyen AUDUSD oraları pek sevmedi olacak son haftalarda zincirini kırarak çok temiz bir toparlanma hareketine imza atıyor. Öyle kararlı bir hareket ki son 10 gündür üst üste yükseliyor AUDUSD.
Geçtiğimiz hafta paylaştığımız şu raporda AUDUSD daha 0.71’lerdeyken önce 0.7250 sonra da 0.75’lere doğru bir toparlanma hareketi görebileceğimizi belirtmiştik. Fed’in faiz artırmaması, artırmak için aceleci görünmemesi ve zayıf istihdam raporu temel olarak bu toparlanmanın tetikleyicileri. 
Peki toparlanma devam edecek mi sorusunun cevabı bizce evet fakat önemli bir uyarı ile. 10 gündür yükselen paritede 0.75’e yolculuk için güç toplama amacıyla önce hafif bir geri çekilme yaşanabilir. Şu anda 100 günlük hareketi ortalama gibi önemli bir teknik seviyeyi test ediyor AUDUSD ve toparlanmaya bir süreliğine mola vermek için çok güzel bir seviye.
Kısacası AUDUSD’de öncesinde bir miktar geri çekilme yaşanma ihtimali ile birlikte toparlanma hareketinin devam etmesini bekliyoruz. Şu an test edilen 100 günlük hareketli ortalama direncinin aşılmasıyla bir sonraki durak 0.75’e doğru yola koyulacak parite. 
Peki 0.75 üzeri olur mu? RBA başkanından daha önce gelen açıklamalardan 0.75 seviyesinin banka için istenen seviye olduğunu biliyoruz ve bu seviye üzerinde doğru bir hareketin kalıcı olma ihtimali düşük bizce. Bu nedenle şu anki toparlanma trendine eşlik etmekle birlikte AUDUSD’nin 0.80 – 0.78 bölgesine doğru yükselmesi orta ve uzun vadeli satış fırsatı olur görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.