AUD / USD Paritesi Yorumu – 09.07.2015

Avustralya’da İşsizlik Oranı Düşüyor

Madencilik sektöründeki zayıflama ve emtia fiyatlarındaki düşüşten muzdarip Avustralya’dan istihdam raporu açıklandı. Verilere göre Haziran ayında tam zamanlı istihdamda 24.5 bin artış, yarı zamanlı istihdamda ise 17.2 bin gerileme yaşandı. Yani toplam istihdamda 7.3 binlik bir istihdam artışı var, piyasa çok hafif bir gerileme bekliyordu. 
İşsizlik oranı %6.1’e yükseliş beklenirken %6.0 seviyesinde kaldı. İş gücüne katılım oranı ise %64.8’e tırmandı. Yani piyasanın beklediğinden çok daha iyi bir istihdam raporu fakat ekonomi için en önemli sektörlerden biri olan madencilik sektöründe yaşanan soğuma istihdamdaki iyileşmenin devamı için şüpheler yaratıyor. Madencilik yatırımlarının askıya alınması ve mevcut işletmelerin küçülmeye gitmesinin istihdam üzerindeki etkisi mutlaka önümüzdeki süreçte kendini gösterecektir.
İyi istihdam raporunun yanında Çin borsalarında satış yasağı sonrası gelen dengelenmeyle AUDUSD’nin güçlü bir geceyi geride bıraktı. Toparlanma 0.7550’lere kadar devam edebilir fakat kalıcı bir yükseliş trendi beklemiyoruz. RBA’nın bu sene için sakladığı başka bir faiz indirimi kurşunu daha var bizce.
Avustralya ile aynı anda Çin’den de enflasyon raporu yayınlandı. TÜFE %1.2’den %1.4’e yükselirken üç yıldır eksi bölgede olan ÜFE %-4.8 ile beklentiden daha kötü geldi. Çin’in %7.00’lik 2015 büyüme hedefine ulaşıp ulaşamayacağı sorgulanırken enflasyon verileri PBoC’ye büyümeye destek için manevra alanı veriyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.