AUD / USD Paritesi Yorumu – 07.07.2015

Avustralya Merkez Bankası Beklemede

Avustralya merkez bankası RBA Temmuz ayında beklendiği gibi politika faizini %2.00 seviyesinde sabit tuttu. Çin’deki yavaşlama, başta demir cevheri olmak üzere Avustralya’nın ihraç ettiği emtialarda yaşanan keskin düşüş ve yükselen işsizliğe karşı bu sene iki ayrı toplantıda 25 baz puanlık indirimlerle toplam 50 baz puan faiz indirmişti RBA ve şu an nötr bir para politikası duruşuyla faiz indirimlerinin etkilerini gözlemlemeye devam ediyor.
Nötr duruş derken ne demek istediğimizi biraz açalım. Bankanın şu anda bir sonraki faiz hamlesi konusunda belirgin bir eğilimi yok, karar metninde de belirtildiği gibi bundan sonra gelecek olan ekonomik ve finansal verilere göre yol belirleyecek.
Faizler beklendiği gibi sabit kalınca dikkatler karar metnine çevrildi. Fakat önceki aya göre yeni bir yorum/bilgi yok karar metninde. Hatta Haziran ayı karar metnine göre daha kısa bir metin var elimizde. Haziran ayı toplantısından sonra gelen iyi istihdam ve büyüme verilerine karar metninde herhangi bir vurgu yok, hatta işsizlik oranı son zamanlarda hafif bir değişiklik gösterdi diyerek düşüşü de hafife alıyor banka.
Haziran ayında karar metninde olan hane halkı harcamaları ve ihracattaki iyileşmeye, özel sektör sermaye harcamaları ve kamu harcamalarının baskı altında olduğuna dair yorumlar Temmuz metninde yok fakat geçtiğimiz ay karar metninde olmayan Yunanistan ve Çin kaynaklı risklere atıf var.
Başkan Stevens’ın daha önceleri dile getirdiği 0.75 hedefinin görülmesine rağmen kurlarla ilgili yorumlarda bir değişiklik yok. Yine emtia fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekip daha düşük kurların gerekli ve olası olduğunu söylüyor banka. Yani daha aşağılar gelmesi rahatsız etmeyecek RBA’yı. Bu da AUDUSD’de yükselişler satış fırsatı sunmaya devam edecek anlamına geliyor.
Şu an net bir sinyal vermese de RBA’dan bu sene içerisinde üçüncü bir faiz indirimi gelebileceğini düşünmeye devam ediyoruz fakat yeni bir faiz indirimi için RBA önce Fed’in ne yapacağını görmek için Eylül ayını beklemeyi tercih edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.