AUD / USD Paritesi Yorumu – 06.10.2015

RBA Yine Rengini Belli Etmedi

Avustralya merkez bankası RBA, Ekim ayı para politikası kararları yayınladı ve beklendiği gibi politika faizi %2.00 seviyesinde sabit tutuldu. Çin’deki yavaşlamadan en çok etkilenen ülkelerin başında yüksek emtia ihracatı nedeniyle Avustralya geliyor ve merkez bankası RBA bu sene içinde iki 25 baz puanlık indirimle politika faizini rekor düşük seviye olan %2.00’ye çekmişti.
Şu anda dengeli bir para politikası duruşu var RBA’nın. Gelecek olan verilere göre bir sonraki para politikası kararlarını vereceğini söyleyen RBA bundan sonraki hamlenin faiz artışı mı yoksa faiz indirimi mi olacağı konusuna pek rengini belli etmiyor. Yani RBA bekle ve gör modunda.
Öncelikle şunu söyleyelim karar metninde önceki aya göre neredeyse hiç bir değişiklik yok. Sadece mecburen tarih bölümünde güncelleme ve metinde ufak tefek kelime değişiklikleri görüyoruz. 
RBA karar metninde yine Çin’e vurgu yapmış. Global ekonomide ılımlı bir büyüme gören RBA son zamanlarda şartların Çin ve Doğu Asya’da biraz daha kötüleştiğini fakat ABD’nin güçlü bir büyümeyle göz doldurduğuna dikkat çekiyor.
Fed’in önümüzdeki süreçte faiz artırımlarına başlamasının beklendiğini fakat diğer merkez bankalarının gevşek para politikasına devam ettiğini söyleyen RBA, Çin kaynaklı gelişmeler nedeniyle borsalarda yakın zamanda önemli bir volatilitenin yaşandığını fakat finansal piyasaların zarar görmediğini belirtiyor.
Avustralya ekonomisi ile ilgili ise büyümenin ortalama altında olmasına karşı istihdamdaki büyümenin güçlü, işsizlik oranının ise geçtiğimiz yıl içinde istikrarlı seyrettiği görüşünde RBA. Enflasyonun kontrol altında olduğunu söyleyen RBA enflasyonun önümüzdeki bir – iki yıllık periyotta hedefle istikrarlı olmasını bekliyor. Kurlarla ilgili ise ‘Avustralya doları önemli bir düşüş yaşayan emtia fiyatlarına uyum sağlıyor’ şeklindeki kısa yorum tutulmuş.
RBA aşırı düşük faizlerin ve kurların ekonomiye destek sağlamasını bekliyor. Aynı zamanda da tüm zamanların en düşük seviyelerindeki faizlerin zaten yükselen konut fiyatlarını daha da hızlı yükseltmesinden çekiniyor ve karar metninde konut fiyatlarının güçlü şekilde yükseldiği şehirlerden bahsederken Sydney’e Melbourne da eklenmiş. Karar metnindeki en önemli değişikliklerden biri bu. 
Şimdilik bekle ve gör modunda RBA fakat kimi ekonomistlere göre en az bir faiz indirimi daha yolda. Bizce yeni faiz indirimleri için iki şart gerekiyor; Çin’de önümüzdeki aylarda toparlanma emareleri görülmemesi ve Avustralya’da konut fiyatlarındaki yükselişin sınırlı kalması. 
Faiz indirimi gelmemesi AUDUSD’de yukarı yönlü bir harekete neden oldu ve parite şu anda 50 günlük hareketli ortalama direncini test ediyor. Son bir sene içinde %25’e yakın düşen AUDUSD’de toparlanma geçtiğimiz hafta ABD’den gelen zayıf istihdam raporunun Fed faiz artışı beklentilerini ötelemesinin etkisiyle ilk olarak 0.7250 sonra da 0.75’lere kadar devam edebilir. Fakat 0.80 – 0.75 bölgesinin RBA için yasak bölge olduğunu hatırlatalım. Toparlanmanın AUDUSD’yi bu bölgeye taşıması RBA’dan hem sözlü hem politik müdahaleler getirebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.