AUD / USD Paritesi Yorumu – 06.08.2015

Avustralya’da Hem İstihdam Hem İşsizlik Oranı Arttı

Avustralya’dan gelen son rakamlara göre işsizlik oranı Temmuz ayında %6.1’den %6.3’e yükseldi. Diğer yandan istihdamda 38.5 binlik bir artış var. Yani bir yandan istihdam artarken diğer yandan işsizlik oranı da artıyor. 
Çelişki gibi görünen bu ayrışmanın en önemli nedeni ise iş gücüne katılım oranının %64.8’den %65.1 ile son iki yılın en yüksek seviyesine tırmanması. Anlaşılan iş arayanların sayısı yaratılan istihdamdan daha hızlı yükselmiş Temmuz ayında.
Detaylara daldığımızda tam zamanlı istihdamda 12.4 bin, yarı zamanlı istihdamda ise 26.1 binlik bir artış görüyoruz. Yani 38.5 binlik istihdamın üçte ikisi yarı zamanlı çalışanlardan geliyor. 
Yavaşlayan Çin ekonomisi, emtia fiyatlarındaki çöküş ve gerileyen ihracat gelirleri nedeniyle bir kaç sene öncesine kadar Avustralya ekonomisini sırtında taşıyan madencilik sektörü o günlerini mumla arıyor şimdilerde. Sektördeki küçülme diğer sektörler tarafından dengelenmiş değil ve bu da işten çıkarılanların iş bulmalarını güçleştirip işsizlik oranı üzerinde yukarı yönlü baskısını sürdürüyor. Bu süreç bir süre daha devam edecek gibi. 
Verileri ele alırken istatistik bürosunun istihdam verilerini hesaplama metodunun oynak sonuçlara yol açtığı için sıkça eleştirildiğini hatırlatalım. Fakat bu istihdam piyasasının bir süre daha RBA’nın canını sıkacağı gerçeğini değiştirmeyecek. Diğer yandan RBA’nın canını sıkan diğer bir önemli konu da yükselen konut fiyatları. 
RBA üyelerinden Ellis gece yaptığı konuşmada ‘konut piyasası RBA’nın finansal istikrar görevini yerine getirmesinde önemli bir yere sahip’ dedi ve konut yatırımcılarının fiyatlarını yükseltmeye devam ettiği uyarısında bulundu. Ayrıca konut sektörünün faiz oranlarına en hassas sektörlerden biri olduğuna vurgu yaptı.
Yani RBA’da daha fazla faiz indirimlerinin zaten yüksek konut fiyatlarını daha da artıracağı endişesi var. Büyüme, enflasyon ve istihdam gibi göstergelerde çok önemli bir kötüleşme yaşanmadığı takdirde şimdilik yeni faiz indirimlerini rafa kaldırmış olabilir RBA.
Beklenmedik şekilde yükselen işsizlik oranı AUDUSD satışlarına neden oldu. Yarın gelecek olan ABD istihdam raporu önümüzdeki bir kaç hafta için belirleyici olacak. RBA faiz indirimlerine daha temkinli yaklaşıyor olabilir fakat Fed faiz artışlarına yaklaşmaya devam ediyor. Yani AUDUSD üzerindeki baskı azalsa da orta vadede devam edecek bizce. Zayıf bir istihdam raporu AUDUSD’yi 0.80 – 0.70 bandının içlerine doğru itebilir. İyi bir istihdam raporu ise paritede 0.70 baskısı yaratacaktır tekrar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.