AUD / USD Paritesi Yorumu – 04.12.2015

Draghi Sonrası Asya Seansı

Draghi’nin piyasaları hayal kırıklığına uğratması sonrası ilk Asya seansında moraller bozuk. Çin Şangay endeksi %1.67, Japonya Nikkei %2.18, Güney KoreK KOSPI %1.0, Avustralya ASX %1.46 ekside kapattı haftanın son işlem gününü.
Veri olarak yine Avustralya dikkat çekiyor. Bu hafta para politikası kararları, büyüme ve ticaret verisi gibi önemli veriler yayınlayan Avustralya neredeyse hiç bir geceyi boş geçmedi. Bu gece de perakende satışlar açıklandı ve %0.5 ile beklentinin hafif üzerinde.
Hem yakın zamanda faiz indirimi düşünmeyen bir RBA, hem iyi üçüncü çeyrek büyüme rakamı hem perakende satışlar AUDUSD’de son bir kaç haftadır devam eden toparlanma hareketini destekliyor. Bugün açıklanacak olan ABD istihdam verilerinin hayal kırıklığı yaratması durumunda 0.70’lerden 0.7350’lere kadar toparlanan AUDUSD’de daha yukarıların önü açılabilir.
Bu durumda bir sonraki durak olarak önce 0.7430 sonra da 0.75’lerden bahsedebilir. Fakat hep dikkat çektiğimiz gibi 0.75 üzerine doğru yükselişler RBA’nın sessizliğini bozmasına neden olabilir. Bu nedenle kısa vadede toparlanmalara eşlik etmekle birlikte 0.75 üzerindeki tırmanışlarda daha temkinli olmayı öneriyoruz ve uzun vadede 0.80 – 0.78 bölgesi ideal satış fırsatı sunar görüşündeyiz.
Dün Draghi’yle çalkalanan piyasaların bugünkü gündemi ABD istihdam raporu. Saat 15.30’da tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı ve ortalama saatlik kazançlar gibi önemli istihdam göstergeleri yayınlanacak ve 16 Aralık faiz artışı öncesi son imtihan olarak görülüyor bu veriler. Bugünkü verilerin çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmaması durumunda faiz artışı artık cepte diyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.