AUD / USD Paritesi Yorumu – 04.08.2015

RBA Oyunun Kurallarını Değiştirdi

Bu sene içinde iki faiz indirimi gerçekleştiren Avustralya merkez bankası RBA, Ağustos ayında beklendiği gibi politika faizini %2.00 seviyesinde sabit tuttu. Fakat bu sefer karar metninde özellikle kurlarla ilgili önemli bazı değişiklikler var.
Daha önceki karar metinlerinde emtia fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekip daha düşük kurların gerekli ve olası olduğunu söyleyen banka karar metninden bu paragrafı tamamen çıkararak ‘kurlar emtia fiyatlarındaki ciddi düşüşe uyum sağlıyor’ şeklinde kurlarla ilgili çok kısa bir yorum eklemiş.
Aylardır gerek sözlü müdahaleler gerekse de faiz indirimleriyle kurları aşağı çeken RBA’nın bu söylem değişikliği RBA’nın kurlarda gelinen mevcut seviyeden memnun olduğu ve daha aşağıların gelmesi için yeni müdahalelerden sakınabileceği algısı yarattı. Bunun piyasaya yansıması da AUD rallisi şeklinde yaşandı. 
Karar metnindeki diğer değişiklikler de RBA’nın gevşek para politikasından daha dengeli bir para politikasına doğru geçtiğinin işareti gibi. Daha önceki karar metninde olduğu gibi büyümenin uzun vadeli ortalamaların altında olduğunu söyleyen banka istihdamdaki güçlenme ve dengeli işsizlik oranına vurgu yapıyor. Yani ‘tamam büyüme düşük ama istihdam piyasası hala güçlü’ diyor RBA. 
Enflasyon ile ilgili yorumlara döndüğümüzde ise çok büyük bir değişiklik görmüyoruz. Son gelen veriler enflasyonun baskı altında olduğunu onaylıyor diyor RBA ve çalışan maliyetlerindeki yavaş büyüme nedeniyle bu durumun bir süre daha böyle devam edeceğini, bu nedenle de enflasyonun önümüzdeki bir – iki yıl boyunca hedefleri ile istikrarlı olacağını düşünüyor.
RBA’dan gelen göreli şahin tondaki yorumların yanında perakende satışlar ve ticaret dengesi gibi verilerin beklentiden iyi gelmesi Avustralya dolarındaki ralliye hız kattı. Bu yeni duruş AUDUSD üzerindeki baskıyı önemli ölçüde azaltacak ve eğer Fed’in Eylül ayı faiz artışı beklentileri Cuma günkü istihdam raporu sonrası darbe yerse, AUDUSD’de çok daha yukarıları getirecek güçte.
Tabi kurlarda aşırı bir güçlenme RBA’nın hoşuna gitmeyecektir ve sözlü müdahalelerle alıcıları caydırmaya deneyecektir. Bunun özellikle 0.80 üzeri ataklarda gerçekleşmesi beklenebilir. Başkan Stevens’ın daha önceki açıklamalarından 0.75’lerin tercih edilen bölge olduğunu biliyoruz. Yani orta noktası 0.75 bölgesi olmak üzere önümüzdeki süreçte 0.80 – 0.70 bandı içerisinde hareket eden bir AUDUSD görebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.