AUD / USD Paritesi Yorumu – 03.12.2015

ECB Öncesi Asya Seansında Neler Yaşandı?

ECB kararlarına saatler kala Asya seansında Avustralya ve Çin’den gelen veriler ön plana çıkıyor. Çin’de Salı gecesi resmi hizmetler PMI açıklanmıştı ve önceki aya göre hafif de olsa bir iyileşme olduğunu hatırlıyoruz. Bu gece açıklanan Caixin hizmetler PMI ise piyasa yükseliş beklerken 52.0’den 51.2’ye gerilemeye işaret ediyor. Çin’de ekonomiyi imalat ve ihracata dayalı bir eksenden iç tüketim ve hizmetler sektörüne dayalı bir eksene kaydırma çabası var. Bu veri o açıdan pek memnun etmemiştir Çinli yetkilileri.
Avustralya’dan da AIG hizmetler endeksi yayınlandı ve 48.9’den 48.2’ye düşüş var. 50.0 altında bir rakamın daralma işareti olduğunu hatırlatalım. Avustralya’dan diğer bir önemli veri ise Ekim ayı ticaret dengesi ve -3.31 milyar ile beklentilerden daha kötü. Ayrıca son altı ayın en düşük seviyelerinde. Ekim ayında ihracat %3 gerilerken, ithalat yatay bir seyir izlemiş.
Verileri bir tarafa bırakıp yaşanan diğer gelişmelere baktığımızda San Francisco Fed başkanı Williams’dan gelen açıklamalar hemen dikkatimizi çekiyor. Bu ayki toplantıda oy verecek olan merkezdeki üyelerden biri Williams ve yaptığı açıklamalarla faiz artışı için oy vereceğini net bir şekilde açığa vurdu.
Faizleri erken artırmaya başlamayı geç artırmaya başlamaya tercih ederim diyor Williams ve artış için çok beklemek enflasyonun hedefin üzerine çıkmasına neden olabilir diye ekliyor. Ekonominin hala gevşek bir para politikasına ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Williams fakat ‘faizler de sonsuza dek düşük kalamaz’ diyerek faizleri artırma niyetini belli ediyor.
Williams’ın faiz artışı için ikna olduğunu anlıyoruz bu açıklamalardan ve faiz arıtışı öncesi son engel yarınki istihdam raporu. İstihdam raporunun çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmaması durumunda 16 Aralık’ta yaklaşık 10 yıl sonra ilk faiz artışı gelecek Fed’den. 
Fakat Fed öncesi piyasaların odağında bugün ECB var. 14.45’de faiz kararları geliyor, 15.30’da ise Draghi basının karşısına geçecek. Şu an %-0.20 olan mevduat faizinde indirim bekliyor piyasalar. Varlık alım programının da büyüklüğüne, alınan varlıkların tiplerine, süresine çeşitli ayarlamalar gelebilir. 
ECB öncesi Asya borsalarında karışık bir tablo var. Çin Şangay %1.35 artıda kapanırken, Güney Kore KOSPI %-0.76,  Avustralya ASX %-0.54, Japonya Nikkei ise başladığı seviyelerde kapattı günü. Pariteler tarafında ise genel olarak doların güçlü bir seans yaşadığını görüyoruz. Dolar endeksi tekrar 100.00 üzerinde.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.