AUD / USD Paritesi Yorumu – 03.11.2015

Avustralya’da Faizler Değişmedi. Peki AUDUSD?

Avustralya merkez bankası RBA Kasım ayı toplantısı sonrası kararlar açıklandı. Geçtiğimiz haftalarda dört büyük Avustralya bankasının mortgage faizlerini yükseltmesi ve geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon verilerinin hayal kırıklığı yaratması nedeniyle RBA’nın bu toplantıda faiz indirebileceğini düşünenler vardı.
Fakat RBA faizleri %2.00 seviyesinde sabit tutmayı tercih etti bu ay. Karar metninden anladığımız kadarıyla ekonomide ciddi bir kötüleşme yaşanmadığı sürece RBA yakın gelecekte daha fazla faiz indirimi yanlısı değil. Ekim ayına göre karar metninde yapılan bize göre iki önemli değişikliği paylaşalım bu bağlamda.
Düşük faizler kredi çekme  ve tüketimi destekleyecek diyen RBA mortgage faizlerinde son zamanlarda yaşanan gelişmeler (dört büyük bankanın mortgage faizlerini artırması) bu desteği azaltabilir fakat genel olarak finansal şartlar oldukça genişlemeci diyor. Yani mortgage faizlerindeki artışın piyasalarda RBA’nın tepki göstermesine neden olacak bir sıkılaştırmaya neden olmayacağı görüşünde. Bu ay faiz artışı bekleyenlerin önemli dayanaklarından biri buydu.
Diğer önemli değişiklik ise son paragrafta. RBA ekonomik şartlarda iyileşme olasılığının son aylarda yükseldiğini ve bu nedenle bu toplantıda faizleri sabit tutmayı uygun gördüklerine vurgu yapıyor. Yani bu ay büyüme ile ilgili bir iyimserlik oluşmuş RBA para politikası kurulunda. Tabi ileride gelecek olan verilere göre daha fazla gevşeme gerekli mi değil mi değerlendireceğiz diyor fakat anlaşılan o ki Avustralya merkez bankası şimdilik faizleri daha fazla aşağı çekmeyi planlamıyor.
AUDUSD grafiğine baktığınızda son bir kaç saatte gördüğünüz yükselişin nedeni de bu. Parite şu an 0.72 direncinin üzerinde tutunma çabasında ve hem RBA’dan faiz indirimi gelmemesi hem de önümüzdeki bir kaç ayda faiz indirimi için çok istekli görünmemesi nedeniyle toparlanma devam edebilir. 
Geçtiğimiz ay toparlanma 100 günlük hareketli ortalama direncinden ret yemiş ve 0.7060’lara kadar gerilemişti. RBA kararları sonrası başlayan bu ikinci tur toparlanma da ilk aşamada 100 günlük hareketli ortalama direnci olan 0.7285’lere sonra da 0.7380’lere kadar devam edebilir. Hatta bu hafta ABD’den gelecek olan istihdam ve diğer veriler beklentileri ıskalarsa AUDUSD yükselişini kademeli olarak 0.75’lere kadar sürdürebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.