AUD / USD Paritesi Yorumu – 03.09.2015

Çin Tatilde, Avustralya Mesaide

Çin piyasalarının Zafer Bayramı nedeniyle tatilde olduğu geceye yine Avustralya’dan gelen veriler renk kattı. Dün ikinci çeyrek büyüme beklenti altı kalmıştı bu gece ise bir veri beklentiden iyi diğeri ise beklentiden kötü.
İkinci çeyrek büyümeye en büyük darbenin geldiği ticaret dengesi verisiyle başlayalım. Temmuz ayında ticaret dengesi -2.46 milyar ile beklentilerden yaklaşık 600 milyon AUD daha iyi geldi. İthalat sabit kalırken ihracatta %2.3 artış var. Emtia fiyatlarındaki düşüş ile doğrudan ilişkili Avustralya ticaret dengesi. Zira demir cevheri ve kömür kalemleri toplam ihracatın neredeyse %40’ını temsil ediyor. 
Diğer veri perakende satışlar ve Temmuz ayında %0.4 artış beklentisine karşı %0.1 gerileme var. En son 2014 Mayıs ayında gerilemişti perakende satışlar. Nisan ayındaki güçlü artış Avustralyalı tüketicilerin yıllık mali bütçe planı öncesi harcamalara önden yüklendiğini akıllara getiriyor. Yani Mayıs ayındaki zayıf performansta baz etkisinin de payı var.
Yine Avustralya’dan gelen başka bir veri için de ayrı bir parantez açalım. AIG hizmetler endeksi Ağustos ayında 54.1’den 55.6’ya yükseldi. Üç aydır yükselmeye devam eden endeks 2008 Mart’tan bu yana en yüksek seviyede artık. İki gün önce gelen imalat endeksi de hızlanan genişlemeye işaret ediyordu. 
Madenciliğe dayalı bir ekonomik yapıdan imalat ve hizmetler sektörlerine dayalı bir yapıya geçiş sürecinde olan bir ekonomi var ve her iki sektörden de moral verici rakamlar geliyor. Fakat bu iyimserliğin işsizlik oranı, güven endeksi gibi verilere de yansıması gerekiyor.
AUDUSD 0.70 üzerinde tutunma çabasında fakat basında daha şimdiden 0.60 seviyeleri gündeme gelmeye başladı. RBA faiz indirmese bile Çin’deki problemler ve emtia fiyatları üzerindeki baskı nedeniyle Avustralya dolarının daha aşağılara gerileyeceği görüşü var. Biz de toparlanmaların kalıcı olmayacağını düşünüyoruz ve 0.70 desteğinin tam anlamıyla kırılmasının ardından ilk aşamada 0.6750’lere doğru kademeli bir gerileme bekliyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.