AUD / USD Paritesi Yorumu – 03.07.2015

RBA Tekrar Faiz İndirecek mi?

Avustralya merkez bankası RBA’nın 7 Temmuz’daki toplantısı öncesi Avustralya’dan negatif veriler gelmeye devam ediyor. Dün ticaret dengesinin beklentiden kötü gelmesinin ardından bu gece de perakende satışlar %0.3 ile piyasa beklentilerinin altında kaldı. 
RBA’nın yaptığı faiz indirimlerinin pozitif etkisini istihdam üzerinde görebiliyoruz. Faiz indirimleri öncesi %6.4 olan işsizlik oranı 25 baz puanlık iki indirim sonrası kademeli olarak %6.0’ya kadar geriledi. Fakat bunun perakende satışlara yansımaması istihdamdaki artışın kalitesi ile ilgili soru işaretleri yaratıyor.
RBA’dan önümüzdeki hafta faiz indirim beklentilerinde bir değişiklik yaratmadı bu veri, hala piyasadaki genel beklenti RBA’nın faizleri bu ay sabit tutacağı yönünde. Zayıf perakende satışlar zayıf iç talebin bir sonucu olarak görülebilir, zayıf iç talep ise enflasyon için önemli itici güçlerden birisi ve RBA’da gelecek enflasyon endişesi yaratabilir. 
Bu sene içerisinde RBA’dan üçüncü bir faiz indirimi gelebileceğini düşünmeye devam ediyoruz fakat yeni bir faiz indirimi için RBA önce Fed’in ne yapacağını görmek için Eylül ayını beklemeyi tercih edebilir.  Zayıf perakende satışlar sonrası AUDUSD 7 yılın dibine çok yakın. RBA’nın kurlarda daha aşağıları istediğini biliyoruz. Yükselişler orta vadeli satış fırsatı olmaya devam edecek. 

Bu arada AUDUSD için Yunanistan referandumu ile ilgili bir parantez açalım. Eğer Pazar günkü referandumdan hayır sonucu çıkarsa tıpkı bu hafta olduğu gibi Pazar gecesi hafta açılışını da aşağıda yapabilir AUDUSD.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.