AUD / USD Paritesi Yorumu – 03.06.2015

Avustralya Büyüme Beklentileri Geçti

Avustralya ekonomisi birinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.9 ile beklentiden daha hızlı bir büyüme kaydetti. Büyümeye en büyü katkı ihracat ve tüketim harcamalarından geliyor. Net ihracat 0.5 yüzde puan, final tüketici harcamaları se 0.4 yüzde puan katkı sağladı büyümeye birinci çeyrekte. 
Diğer yandan sabit sermaye harcamaları 0.3 yüzde puan düşüşle büyüme üzerinde en büyük baskıyı yaratan kalem. Ayrıca iç talep ve maaşların baskı altında kaldığına işaret ediyor rapor. Nominal maaş gelirleri birinci çeyrekte sadece %0.1 artarken yıllık iç talep büyümesi %0.8’e geriledi.
Sektör bazında baktığımızda ise en büyük katkıyı 0.3 yüzde puan ile madencilik ve 0.2 yüzde puan ile finansal ve sigorta hizmetleri sektörlerinin sağladığını görüyoruz. Büyümeden en fazla çalan ise 0.1 yüzde puan gerileyen inşaat sektörü oldu.
Genel hatlarıyla pozitif bir rapor olarak görünüyor fakat maaşlar üzerindeki baskı not edilmeli. Madencilik sektöründen ayrılan çalışanların diğer sektörlere yönelerek maaşları aşağı çektiği bir durum var. Diğer sektörlerin madencilik sektöründeki soğumayı telafi edememeleri bu durumun biraz daha sürmesine neden olacak. Geçtiğimiz hafta açıklanan sermaye harcamaları raporu da buna işaret ediyordu zaten.
İyi veri AUDUSD’yi bir hafta sonra 0.78 üzerine çıkardı. RBA dün faizleri değiştirmemiş ve ileriye dönük de net bir faiz indirimi mesajı vermemişti. Büyüme verisinin dün RBA’nın eline ulaşmış olduğunu ve kararların bu veriler ışığında verilmiş olduğunu düşünmek makul. Beklenen güvercin tondaki ifadelerin gelmemesini de büyük oranda açıklıyor.
RBA’nın Avustralya dolarının güçlenmesini istemediğini biliyoruz ve bu yüzden AUDUSD’deki toparlanmaların kalıcı bir yükseliş trendine dönüşmesini beklemiyoruz. 0.7815 bölgesi önemli bir fibo direnci, sonrasında ise 0.7850’ler kritik bir direnç olarak duruyor. ABD’den bu hafta gelecek olan verilerin bekleneni verememesi toparlanmanın biraz daha devam etmesini sağlayabilir fakat 0.80 üzerine kalıcı bir atak şimdilik pek mümkün görünmüyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.