AUD / USD Paritesi Yorumu – 02.12.2015

Büyüme Verisi, RBA ve AUDUSD

Dün para politikası kararları gelmişti Avustralya’dan. Hatırlayacağınız gibi merkez bankası RBA faizleri %2.00 seviyesinde sabit tutmuştu beklendiği gibi. Bu gece ise Avustralya ekonomisinin üçüncü çeyrekte ne kadar büyüdüğünü öğrendik.
Avustralya İstatistik Ofisi (ABS) tarafından açıklanan rapora göre ekonomi üçüncü çeyrekte %0.9 ile beklentiden daha fazla büyüdü. Yıllık bazda da büyüme %2.5 ile beklenti üzeri.
Oldukça iyi bir büyüme rakamı Avustralya’dan ve böyle olacağı dünden belliydi. Dün yayınlanan cari denge raporu ihracatın %1.5 ile %1.2’lik beklentiden daha fazla arttığını gösteriyordu ve bu verinin ardından piyasalar zaten güçlü bir büyüme rakamına hazırlanıyordu.
Kalem kalem mevsimsel etkilerden arındırılmış rakamlara bakarsak tüketici ile kamu harcamaları ve ihracatın büyümeye pozitif katkı sağladığını, kamu ile özel sektör yatırımları ve envanterlerin ise negatif katkı sağladığını görüyoruz.
Kimi uzmanların korktuğu gibi bir resesyon tehlikesi yok Avustralya için. Hatta diğer bir çok gelişmiş ülkeyi kıskandıracak bir performans görüyoruz. Avustralya merkez bankası RBA’nın yakın gelecekte faiz indirme ihtimalini azaltan bir büyüme rakamı ve dolayısıyla Avustralya doları için de pozitif.
Fakat dünkü cari denge raporu sonrası güçlü bir büyüme rakamı zaten fiyatlanmaya başlamıştı, bu nedenle de veri anında çok büyük bir tepki görmedik. Tabi bir yandan Çin endişelerinin de tamamen ortadan kalkmadığını hatırlatalım. RBA sadece Avustralya değil Çin ekonomisini de yakından gözlemliyor para politikasını belirlerken.
RBA başkanı Stevens büyüme raporunun açıklanma anında bir konuşma yapıyordu ve verilerle ilgili bir yorum yapmaktan geri kalmadı. Beklentilerin üzerinde bir büyüme rakamı diyen Stevens, faizlerin zaten aşırı düşük olduğunu fakat gerektiği taktirde daha fazla düşürülebileceğini belirtti. Ekonomik büyüme için merkez bankalarından çok şey beklendiğini söyleyen Stevens, madencilik dışı sermaye harcamaları ile faizler arasında ilişki olduğuna dair çok zayıf ipuçları var dedi.
AUDSUD 0.7340 üzerine kadar çıkarak son iki ayın en yüksek seviyelerini gördü ve 0.7350 direnç bölgesinin kırılmasıyla birlikte toparlanma 0.75’lere kadar devam edebilir. ABD’den bu hafta açıklanacak olan istihdam raporunun hayal kırıklığı yaratması bu harekete hız katabilir fakat hep vurguladığımız gibi AUDUSD’de 0.75 üzerine ve özellikle 0.80’lere doğru bir yükseliş RBA’yı rahatsız edecek bir hareket. Üçüncü çeyrekte büyümeye en büyük katkı ihracattan geliyor ve kurlardaki yükseliş bu katkının sonraki çeyreklerde azalmasına neden olabilir.
Yani kısa vadede toparlanmalar devam edebilir. ABD’den gelecek olan zayıf veriler bu toparlanmayı destekleyebilir fakat uzun vadede 0.75 üzerine kalıcı bir hareket bizce zor ve özellikle 0.80 – 0.78 bölgesine doğru yükselişler uzun vadede satış fırsatı olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.