AUD / USD Paritesi Yorumu – 02.09.2015

Avustralya Ekonomisinde ‘Çin’ Etkisi

Avustralya ekonomisi 2015 ikinci çeyrekte çeyreklik bazda %0.2 ile beklentinin ancak yarısı kadar büyüme yakalayabilirken yıllık bazda da %2.0 ile hayal kırıklığı yaratan bir rakam var. Çeyreklik bazda büyüme son dört yılın en düşüğü.
Tabi bu bahsettiklerimiz reel bazda, yani enflasyon etkisinden arındırılmış rakamlar. Nominal verilerin işaret ettiği tablo daha endişe verici. Verilere göre 2014-2015 mali yılında nominal büyüme %1.8 ile 1962’den bu yana en düşük seviye gerilemiş durumda. Yani ülkenin 1990’ların başında yaşadığı son resesyondan da daha zayıf bir görünüm var.
İhracat ile madencilik ve inşaat sektörleri büyümeden çalan kalemler olurken hane halkı ve kamu harcamaları ikinci çeyrekte katkı sağlamış. Emtia fiyatlarında yaşanan çöküş ve Çin’deki soğuma nedeniyle ihracat ve madencilik sektörünün geride kalması şaşırtıcı değil. 
Zaten Avustralya’nın en büyük problemi de bu. Madencilik ve Çin’e ihracata dayalı bir ekonomik büyüme modeli var(dı) ve bu bağımlılığın sonucu Çin aksırsa Avustralya grip oluyor. Çin inşaat sektörü ve alt yapı yatırımları ile büyürken Avustralya demir cevheri ve kömür ihracat ederek Çin’deki büyümeden en fazla kaymak yiyen ülkelerin başında geliyordu. Çin’deki yavaşlamadan negatif etkilenen ülkeler listesinin başında da doğal olarak Avustralya var. Hükümetin madencilikten imalata dayalı bir ekonomiye geçiş çabaları da henüz meyvelerini vermiş değil.
Avustralya doları için negatif bir veri ve 2009 Mart ayından bu yana ilk kez AUDUSD’yi 0.70 altına gönderdi. RBA’nın bu sene içerisinde en az bir kere daha faiz indirme ihtimalini kuvvetlendirdi. Çin’de soğuyan büyüme, emtia fiyatlarının üzerindeki baskı, Fed’in faiz artırma niyeti ve RBA’nın temkinli duruşu gibi nedenler yüzünden AUDUSD için çok iyimser olamıyoruz.
Zaman zaman toparlanmalar göreceğiz tabi ki fakat bu toparlanmaların 0.80 – 0.75 bandının üzerine taşmasını beklemiyoruz. 0.70 desteğinin tam anlamıyla kırılması sonrası ise güneye yolculuk 0.6750’lere kadar devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.