AUD / USD Paritesi Yorumu – 02.06.2015

RBA: Bekleyip Göreceğiz

Avustralya merkez bankası RBA sabah saatlerinde Haziran ayı para politikası kararlarını açıkladı. Geçtiğimiz ay 25 baz puanlık indirimle %2.00 seviyesine çekmişti RBA politika faizini ve Haziran ayında beklendiği gibi bir değişiklik yapmadı.
Bu ayı pas geçmesini bekliyorduk fakat geçtiğimiz hafta gelen çok zayıf sermaye harcamaları raporu nedeniyle RBA’nın en azından ileriye dönük faiz indirimi mesajı verebileceği öngörülüyordu. Fakat karar metninde böyle bir mesaj da göremiyoruz.
Geçtiğimiz ayki karar metnine yapılan en dikkat çekici değişiklik ‘mevcut durumda para politikasının genişlemeci olması gerekiyor’ ifadesinin eklenmiş olması. İleriye dönük net bir gevşeme sinyalinden ziyade şu anki genişlemeci para politikası duruşunun devam ettireceğiz mesajı.
Diğer bir önemli ifade ise karar metninin son paragrafında. Geçtiğimiz ay faiz indirimi yaptıktan sonra önümüzdeki aylarda gelecek olan veriler mevcut önlemlerin yeterli olup olmadığına konusunda bilgi verecek diyor RBA. 
Yani faiz indirimlerine gittik ve belli bir süre mevcut genişlemeci para politikasında bekleyip gelen verilere göre ne yapacağımıza karar vereceğiz diyor RBA. Önümüzdeki bir kaç ay büyük ihtimalle bekle-gör modunda geçecek.
Bunun dışında RBA ekonominin trend altında büyümeye devam ettiğini, hane halkı harcamalarının iyileştiğini ve ihracatın yükseldiğine dikkat çekiyor. Bu gece Avustralya’dan birinci çeyrek büyüme raporu geliyor ve muhtemelen bu rapor zaten şu an RBA’ya ulaşmış durumda.
Diğer yandan sermaye harcamalarının hem madencilik hem diğer sektörlerde zayıfladığını ve bunun önümüzdeki sene de devam edebileceğini kabul ediyor. Kamu harcamalarının baskı altında olduğunu ve ekonominin bir süre daha atıl kapasite ile çalışacağını ifade ediyor ve enflasyon tahminleri önümüzdeki bir veya iki yıllık hedefle tutarlı diyor. Kurlar konusunda da yine emtia fiyatlarındaki düşüşe dikkat çekip daha düşük kurların gerekli ve olası olduğunu söylüyor.
RBA pek rengini belli etmese de bizce bu sene içerisinde yeni faiz indirim(ler)i gelme ihtimali var. Sermaye harcamaları raporu ileriye dönük büyüme ve istihdam için hiç de olumlu bir tablo çizmedi. Ayrıca Çin’den gelen veriler merkez bankası ve hükümetin hamlelerine karşı soğumanın sürdüğüne işaret ediyor.
Bu nedenle AUDUSD’deki yükselişlerin sınırlı olmasını bekliyoruz. Yüksek kurlar zaten sendeleyen Avustralya ekonomisinin önüne yeni bir taş koyar ve RBA da zaten yüksek kur istemediğini açıkça dile getiriyor. Karar metninin aşırı güvercin tonda olmamasında 0.8150 üzerine yükseldikten sonra AUDUSD’nin son haftalarda 0.76’lara gerilemesinin de payı var.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.