AUD / USD Paritesi Yorumu – 02.02.2016

RBA Bekleme Modunda

Avustralya Merkez Bankası RBA 2016 yılının ilk para politikası kararlarını gece açıkladı. 2015’de iki faiz indirimiyle politika faizini %2.50’den %2.00’a getiren RBA son sekiz toplantıda olduğu gibi Şubat ayı toplantısında da politika faizini değiştirmedi.
Karar metninde çok şaşırtmayacak bir şekilde başta Çin olmak üzere global büyüme ile ilgili endişeler dikkat çekiyor ve gerekmesi durumunda daha fazla gevşeme için alanımız var diyor RBA. Düşük faizlerin talebi desteklediğini söyleyen RBA Avustralya Doları’nın emtia fiyatlarında yaşanan düşüşe uyum sağladığını belirtiyor.
Karar metninde ayrıca madencilik sektörü yatırımlarındaki düşüş devam ederken 2015’de ekonominin diğer parçalarında iyileşmenin güçlendiğine vurgu var. Ayrıca 2015’in ikinci yarısında büyüme hız kaybetse de iş dünyası güven endekslerindeki iyileşmeden, istihdamdaki büyümeden ve işsizlik oranındaki düşüşten memnun olduğunu görüyoruz RBA’nın.
Petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle enflasyonun da düşük olduğunu ifade eden RBA istihdam maliyeti ve global enflasyonun baskı altında kalmaya devam edeceği için içeride de enflasyonun önümüzdeki bir veya iki yıl boyunca düşük kalmasını bekliyor.
RBA şimdilik büyüme için iyimser ve enflasyonun hedeften çok uzak olmadığını da görüyor. Bu nedenle faizleri sabit tutuyoruz fakat istihdam ile ilgili gelecek olan verileri ve finansal piyasalarda yaşanan dengesizliğin dış ve iç talep üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam ederek gerekmesi durumunda iç talebe destek vermesi için yeni gevşeme adımları atılabileceğini dile getiriyor.
Bir önceki karar metnine göre AUDUSD’de yön değiştirecek önemde bir değişiklik yok karar metninde. AUDUSD’de son iki haftadır devam eden toparlanma şimdilik 50 ve 100 günlük hareketli ortalamanın çakıştığı 0.7140 bölgesinde mola vermiş durumda.
Asya borsalarında dünün tam tersi bir görüntü var. Çin borsaları ekside Güney Kore, Japonya ve Avustralya borsaları ise artıda kapanmıştı dün. Bugün ise renkler tam tersine döndü. Çin Şangay bileşik endeksi %2.25 ve Şenzen CSI300 endeksi %2.00 artıda kapanırken Japonya Nikkei %0.60, Güney Kore KOSPI ve   Avustralya ASX endeksi ise %1.0 ekside kapattı günü.
Çin piyasalarının denge bulması AUDUSD’de daha yukarıları getirebilir. 0.7140 direnç bölgesinin aşılmasıyla toparlanma 0.73’lere kadar sürebilir. Kısa vadede bu tür toparlanmalara eşlik edilebilir fakat uzun vadede alış değil 0.75 bölgesinde doğru yükselişlerde satış düşünmek daha makul bizce. Yani kısa vadedeli strateji olarak 0.7140 direnç bölgesinin aşılmasıyla alış, uzun vadede ise 0.75 üzerinde doğru yükselişlerde satış stratejisini öneriyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.