AUD / USD Paritesi Yorumu – 01.09.2015

RBA’dan Çin Vurgusu

Avustralya merkez bankası RBA beklendiği gibi politika faizini %2.00 seviyesinde sabit tuttu. Bu sene içerisinde iki 25 baz puanlık indirimle faizleri %2.50’den %2.00’ye çekmişti banka ve piyasada bu sene sonuna kadar Çin etkisi nedeniyle yeni bir faiz indirimi bekleyenler var. 
RBA karar metninde beklediğimiz gibi Çin riskine daha fazla yer vermiş. Global ekonomide ılımlı bir büyüme gören RBA son zamanlarda şartların Çin ve Doğu Asya’da biraz daha kötüleştiğini fakat ABD’nin güçlü bir büyümeyle göz doldurduğuna dikkat çekiliyor.
Fed’in önümüzdeki süreçte faiz artırımlarına başlamasının beklendiğini fakat diğer merkez bankalarının gevşek para politikasına devam ettiğini söyleyen RBA, Çin kaynaklı gelişmeler nedeniyle borsalarda yakın zamanda önemli bir volatilitenin yaşandığını fakat diğer piyasaların istikrarlı kalmaya devam ettiğini ifade ediyor.
Avustralya ekonomisi ile ilgili ise büyümenin ortalama altında olmasına karşı istihdamdaki büyümenin güçlü, işsizlik oranının ise geçtiğimiz yıl içinde istikrarlı seyrettiği görüşünde RBA. Enflasyonun kontrol altında olduğunu söyleyen RBA enflasyonun önümüzdeki bir – iki yıllık periyotta hedefle istikrarlı olmasını bekliyor. Kurlarla ilgili ise ‘Avustralya doları önemli bir düşüş yaşayan emtia fiyatlarına uyum sağlıyor’ şeklinde kısa bir yorum var.
RBA aşırı düşük faizlerin ve kurların ekonomiye destek sağlamasını bekliyor. Ayrıca yeni faiz indirimleriyle konut piyasasında zaten yüksek olan fiyatların daha fazla yükselmesinden çekiniyor. Fakat ileride enflasyonda iyileşme yaşanmaması ve işsizlik oranındaki yükseliş trendinin hızlanması tek çare olarak yeni faiz indirimleri gerektirebilir.
AUDUSD üzerindeki baskının pariteyi önce 0.70 sonra da 0.67 seviyelerine kadar çekmesini bekliyoruz. Kar alımlarına bağlı toparlanma ihtimali her zaman var hep dile getirdiğimiz gibi fakat bu tür toparlanmaların orta/uzun vadeli satış fırsatı olacağını görüşündeyiz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.