AUD / USD Paritesi Yorumu – 01.06.2015

Çin’den Vasat, Avustralya’dan Kötü Veri

Gece Çin’den resmi imalat PMI ile HSBC final imalat PMI rakamları açıklandı. Sırasıyla 50.2 ve 49.2 ile beklentide geldi rakamlar fakat iki kurum arasındaki ayrışma dikkat çekiyor.
50.0 üzeri bir rakam sektörde genişleme işareti, 50.0 altı bir rakam ise daralma. Yani resmi veriye göre hafif de olsa bir genişleme var imalat sektöründe, ayrıca 2015’in en yükseğinde. Diğer yandan HSBC raporu üçüncü ay üst üste daralmaya işaret ediyor. Bu rakamlar hem PBoC ve hem hükümetin ekonomiyi destekleyici politikalarından vazgeçmelerine neden olmayacak.
Gecenin diğer önemli verisi Avustralya’dan. Geçtiğimiz hafta açıklanan sermaye harcamaları raporu can sıkmıştı, gece açıklanan inşaat onayları da %4.4 düşüşle hayal kırıklığı yarattı.
Bu gece Avustralya merkez bankası RBA, Haziran ayı para politikası kararlarını açıklıyor. Sermaye harcamaları raporu beklenti altı kalmış ve gelecek için de çok umut vermemişti. Raporda Avustralya şirketlerinin 2015/2016 mali yılı yatırım planlarının önceki yılların çok altında ve piyasa beklentilerini karşılayamadığını gördük. Büyüme ve istihdam için iyi bir sinyal değil.
Sermaye harcamaları raporu sonrası RBA’dan yeni faiz indirimleri ihtimali daha da arttı. Piyasadaki genel konsensüse göre bu gece faiz indirimi gelmeyecek RBA’dan fakat gevşek para politikası duruşuna devam edecek ve yılın geri kalanında yeni faiz indirimleri gelebilir.
Bu nedenle AUDUSD’deki çıkışların sınırlı olmasını bekliyoruz. Gevşek tonda bir RBA’ya bu hafta ABD’den gelecek olan iyimser veriler eşlik ederse AUDUSD’yi hafta sonunda 0.75 altında görebiliriz. Şu an 0.7660 seviyelerinde işlem gören AUDUSD için en yakın direnç 0.77, en yakın destek ise 0.7620 – 0.76 bölgesi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.