AUD: RBA Sonrası Görünüm Ne?

Avustralya Merkez Bankası RBA bu sabah beklendiği gibi faizleri sabit bıraktı ama faiz kararı metni AUD için pozitif oldu.

Avustralya Merkez Bankası RBA bu sabah beklendiği gibi faizleri sabit bıraktı ama faiz kararı metni AUD için pozitif oldu. 

RBA hala AUD’nin daha fazla değer kaybını beklediğini vurgulasa da potansiyel faiz indirimlerine atıf yapan cümlenin yerini “büyüme ve enflasyon görünümü için gerekirse para politikasında düzenleme yapılacaktır” alınca AUD karar sonrası bir miktar güç kazandı.

AUD’nin haftaya oldukça iyi başladığını dünkü raporumuzda da belirtmiştik, bunun sebebi tabii ki Çin’den gelen beklenti üstü imalat pmi verisiydi. Dün gece de yine Çin’den imalat-dışı pmi 53.9 gibi fena sayılmayacak bir rakam açıklandı. Dolayısıyla Çin’den gelen olumlu işaretler kalıcı olmayacaksa bile kısa vadede AUD satışlarını kapatmaya itiyor.

Avustralya’nın kendi içinden ise Pazartesi gecesi beklenti üstü konut satışları geldikten sonra dün gece perakende satışlar %0.4 beklentinin aksine %0.1 artarak biraz hayal kırıklığı yarattı.

Hafta sonu gerçekleşecek Avustralya seçimlerinin de para birimi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağının anlaşılması ve faiz indirimi ihtimalinin kısa vadede çok düşük olması, Çin’den gelen iyimser işaretlerle birleşerek AUD satışlarını pozisyon kapatmaya itiyor. Bu yüzden AUD paritelerindeki AUD lehine hareketlerin bu haftaki diğer veriler çok üzmediği sürece devam edeceğini düşünüyoruz. Bizim Döviz Destek platformundaki tercihimiz ise Pazartesi sabahı açılan AUDCAD alış sinyali oldu. AUDCAD sinyal sonrası 100 pips civarı yükseliş gösterdi ve Temmuz sonundan beri en yüksek seviyesini gördü bu sabah.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.