Asya’da Sular Durgun

Asya borsalarında haftanın ikinci gününde karışık bir görünüm var. Japonya Nikkei %1.13 artıda, Avustralya ASX %0.89, Güney Kore KOSPI %0.56 primle kapanırken Çin endekslerinde kapanışa doğru %0.50 kayıp var.
Japonya’dan banka kredileri Mart ayında %2.0 artarken Avustralya’da NAB iş dünyası güven endeksi 3’den 6’ya yükselmiş. Asya seansının öne çıkan bu iki verisinden NAB iş dünyası güven endeksi Avustralya Merkez Bankası RBA’nın para politikası kararları verirken gözünden kaçmayacaktır. Nisan toplantısında politika faizini %2.00 seviyesinde sabit tutan bankadan Mayıs ayında çoğunluk olmasa da 25 baz puanlık indirim bekleyenler var.
Avrupa seansı başlamadan hemen önce ise Almanya’dan final TÜFE açıklandı ve beklendiği gibi %0.8 olarak gerçekleşti. Son on iki ayın en yüksek verisi. Perşembe günü Euro Bölgesi final TÜFE açıklanacak ve piyasalar eksi enflasyonun %-0.1 olarak devam etmesi bekleniyor.
Pariteler tarafında USDJPY’nin yükselmesi dikkatimizi çekiyor. 107.50 bölgesinde bir dip oluşturma çabası var. Bu bölge 2012 – 2015 rallisinin de %38.2 fibo desteğine de denk geliyor. Şimdilik bir toparlanma başladı demek için çok erken fakat kar alımlarıyla 108.40’ların aşılması dip oluştuğu görüşünü destekler.
Gün içinde İngiltere’den açıklanacak olan enflasyon raporunda olacak bütün dikkatler. Dün GBPUSD’de başlayan toparlanma güçlü bir enflasyon raporuyla daha da hızlanabilir. TÜFE’nin önceki ay olduğu gibi Mart ayında %0.3 olarak gerçekleşmesini bekliyor piyasalar.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.