Asya’da Haftanın Son Seansı Nasıl Geçti?

Japonya borsalarının resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu günde Asya borsalarında genel renk dün olduğu gibi kırmızı. Çin Şangay Bileşik endeksi %0.25 ekside, Şenzen CSI300 endeksi %0.10 ekside kapanırken Hong Kong HS %1.5, Güney Kore KOSPI %0.34 ekside kapandı. Diğer yandan Avustralya dün olduğu gibi %0.51 artış ile pozitif ayrıştı Asya borsalarından.

Ekonomik takvimde Avustralya ve Yeni Zelanda’dan gelen veriler ön plana çıkıyor. Avustralya’dan çarşamba günü TÜFE beklenti altı kaldıktan sonra gece açıklanan diğer bir önemli enflasyon göstergesi ÜFE de %-0.2 ile hayal kırıklığı yarattı. Ayrıca Avustralya özel sektör kredileri de %0.4 ile beklenti altı kalırken Yeni Zelanda ANZ iş dünyası güven endeksi 3 puan yükselişle 6.3 oldu.

Avustralya Merkez Bankası RBA’nın bir sonraki para politikası toplantısı önümüzdeki hafta ve zayıf enflasyon verileri nedeniyle RBA’dan faiz indirimi bekleyen ekonomistler/kurumlar var. Bunların başında JP Morgan geliyor. Biri önümüzdeki hafta diğer ide Ağustos’ta olmak üzere RBA’dan iki faiz indirimi bekliyor banka. Ayrıca Reuters tarafından ekonomistler arasında yapılan ankete göre 48 ekonomistin 11’i faiz indirimi bekliyor.

Dolar üzerinde baskının Asya seansında devam ettiğini ve dolar endeksinin sekiz ay sonra ilk kez 93.20’lere kadar gerilediğini görüyoruz. FOMC’nin Haziran ayı faiz artışı için istekli görünmemesi ve birinci çeyrek büyümenin beklenti altı kalması ile dolarda rota tamamen aşağı dönmüş durumda.

USDJPY 107.80 – 107.60 desteğini kırarak son on sekiz ay dibini görürken USDTRY son altı ayın dibini, ALTIN son on beş ay zirvesini zorluyor. Dünkü raporumuzda da belirttiğimiz gibi FOMC’nin Haziran faiz artışı için yeşil ışık yakmamasının acısı önümüzdeki süreçte dolardan çıkmaya devam edecek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.