Asya Seansında Yoğun Ekonomik Takvim – 08 Haziran 2017

İngiltere'de Seçmen Sandığa Gitmeye Başladı

Ekonomik takvim açısından oldukça yoğun bir Asya seansını geride bıraktık. Çin ile başlayalım. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi piyasalar 46.3 milyar dolar beklerken Mayıs ayında 40.8 milyar dolarlık dış ticaret fazlası verdi.

İhracat %8.7 ile beklentinin üzerinde artarken ithalat da 14.8% ile beklentinin neredeyse iki katı hızda artmış. Yani beklenti altı kalan dış ticaret fazlasının nedeni ithalatın ihracattan beklentilere göre daha hızlı artmış olması.

Çin ihracatı global talep ithalatı ise iç talep açısından kritik bir gösterge olarak kabul ediliyor. Bu nedenle de ikisinin de beklentinin üzerinde gelmesi piyasalar tarafından olumlu karşılandı ve zaten Çin endeksleri de yeşil bir gün geçiriyorlar.

Dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi Japonya ise birinci çeyrek büyüme raporunun final versiyonunu yayınladı. Piyasa çeyreklik bazda %0.6 büyüme beklerken Japonya birinci çeyrekte sadece yarısı kadar %0.3’lük bir büyüme performansı yakalamış. Yıllıklandırılmış bazda da %1.0 ile beklentinin çok altında bir rakam var.

Diğer yandan dün beklenti altı büyüme verisi açıklayan Avustralya bu sefer Nisan ayı için ticaret dengesi verilerini yayınladı ve 0.55 milyar ile piyasanın 2.0 milyar dolarlık beklentisinin altında bir rakam görüyoruz. İhracat %8.0, ithalat ise %1.0 gerilemiş.

ECB para politikası kararları ve Mario Draghi basın toplantısı, FBI eski başkanı James Comey’in kongrede yapacağı konuşma ve İngiltere genel seçimleri gibi piyasalar açısından bir birinden önemli üç gelişme bugün bizi bekliyor.

İngiltere’de seçmenler oy vermek için sandıklara gitmeye başladı ve TSİ gece yarısına kadar oy verme işlemi devam edecek. Dolayısıyla sonuçlar bizim saatimize göre gece geç saatlerde belli olmaya başlayacak ve sabah saatlerine kadar oylar sayılmaya devam edilecek. Sabah saatlerinde sandalyelerin en az yarısının belli olmuş olması bekleniyor.

Bu önemli günde Asya borsalarında karışık bir görüntü var. Çin Şangay endeksi %0.35, Avustralya ASX endeksi %0.17, Hong Kong HSI endeksi %0.32, Güney Kore KOSPI endeksi %0.15 prim yaparken Japonya Nikkei endeksinde %0.26, Hindistan SENSEX endeksinde ise %0.16 kayıp görüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.