Asya Seansında Öne Çıkan Gelişmeler – 29 Mart 2017

AB'den Çıkış Resmen Başlıyor

Asya’da en önemli veri Japonya’dan gelen perakende satışlar verisiydi ve %0.1 ile piyasaların %0.7 beklentisinin çok altında kaldı. Yen için ikincil önemde veri olduğunu söyleyebiliriz ve yen paritelerini çok da fazla etkilemedi zaten.

Fakat dolar endeksinin dün 99.00 seviyelerinden imza attığı toparlanmaya paralel olarak USDJPY tekrar 111.00 üzerine tırmanmış durumda. 111.60 – 111.50 bölgesi çok kritik direnç ve aşılmasıyla birlikte 112.50’lere kadar USDJPY’nin yolu açılabilir.

Son haftalarda her gün neredeyse bir kaç FOMC üyesi konuşuyor. Bugün de takvimde Powell ve Evans var. Evans’ın konuşması 16.20’de, Powell ise Asya seansı sırasında konuştu.

FOMC Yönetim Kurulu üyesi olan Jerome Powell, Fed’in bilançosunu faizlerin sıfır seviyesinin çok üzerine çıktığında azaltmaya başlayacağını belirtti. Yani bunun için en az üç veya dört faizi artışı var gibi görünüyor. Fed’in bilançosu konusuna dünkü raporumuzda değinmiştik. Fed’in bilançosunu kademeli ve tahmin edilebilir bir hızda küçültmesi gerektiğine vurgu yapan Powell, ABD ekonomisinin tam istihdama yaklaştığını, enflasyonun ise hala bir miktar geride olduğunu açıkladı. Powell ayrıca mali politikaların ölçeği ve zamanlaması hala belirsizliğini koruyor dedi.

AB’den Çıkış Müzakereleri İçin Resmi Başvuru Bugün

Bugünün en önemli gündem maddesi tabi ki 50. Madde. İngiltere ayrılma müzakerelerini başlatmak için bugün resmi olarak AB’ye başvuruyor. Başbakan Theresa May başvuru mektubunu imzaladı ve gün içinde İngiltere’nin AB temsilcisinin mektubu AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’a teslim etmesi bekleniyor.

Bu sırada İskoçya meclisi yeni bir bağımsızlık referandumu tasarısını onayladı. 23 Haziran’daki referandumda İskoçya’nın %62’si AB’de kalma yönünde oy kullanmıştı. Bağımsızlık referandumunun düzenlenebilmesi için meclisin geçirdiği tasarıya Londra’dan onay çıkması gerekiyor.

Onay çıkarsa 2018 sonu veya 2019 başında İskoçya yeni bir bağımsızlık referandumu düzenleyecek. Bu arada 2014’deki İskoçya bağımsızlık referandumunda %55.3 oy oranı ile Birleşik Krallık’ta kalma sonucu çıktığını hatırlatalım. Brexit durumunda İskoçya bağımsızlık referandumu riskine daha referandum öncesi bir raporumuzla dikkat çekmiştik.

50. Madde gününde pound üzerinde ciddi bir baskı var. Piyasaların haftalar öncesinde bildiği bir konu olmasına rağmen alıcılar çıkış için resmi müzakerelerin başlayacağı günde pounddan uzak durmayı tercih ediyor.

GBPUSD için biraz daha geniş resme baktığımızda son bir kaç aydır kabaca 1.28 – 1.20 bölgesinde bir bant hareketi görüyoruz. Önceki gün 1.26 üzerine tırmanan GBPUSD şimdi tekrar 1.28 – 1.20 bandının ortasına doğru çekiliyor. Bir süre daha bu bant içindeki hareketin devam ettiğini görebiliriz.

Bir sonraki büyük hareket bandın kırıldığı yöne doğru olabilir. 1.28 bölgesinin tam anlamıyla aşılması durumunda 1.35’lere, 1.20 bölgesinin tam anlamıyla kırılması ise 1.15’lere doğru bir hareketi peşinden getirebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.