USDJPY Uçurumun Eşiğinde

ABD ve Avrupa borsalarının negatif bir gün geçirmelerinin ardından Asya borsalarında karışık bir görünüm var. Çin endeksleri yatay bir seyir izlerken Avustralya ASX endeksi %0.35, Güney Kore KOSPI %0.45 artıda, Japonya Nikkei endeksinde ise %0.15 kayıp var.

Ekonomik takvimde Çin’den gelen PMI verisi ile Japonya’dan gelen önde gelen göstergeler endeksi ön plana çıkıyor. Çin Caixin hizmetler PMI 51.2’den 52.2’ye yükselerek beklentileri aşarken Japonya önde gelenler endeksler beklendiği gibi 99.8 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta Çin’den açıklanan resmi hizmetler PMI da yükselişe işaret ediyordu. Yani iki veri bir biriyle tutarlı. Çin’de ekonomiyi imalat – ihracata bağımlı bir yapıdan hizmetler – iç tüketime dayalı bir yapıya çevirme çabaları var. Bu da hizmetler PMI verisinin önemini bir derece daha artırıyor. Son gelen PMI verileri hükümet ve PBoC tarafından atılan adımların yavaş yavaş etkisini göstermeye başladığını gösteriyor.

USDJPY 2014 Ekim ayından bu yana ilk kez 110.00 altına geriledi dün. Şu an 110.00 üzerinde tutunma çabası var fakat akşam yayınlanacak olan FOMC tutanaklarının güvercin tonda bir algı yaratması baskının devam etmesine neden olur. 110.00 desteğinin tam anlamıyla geçilmesinin ardından bir sonraki destek olarak gözler 105.00 seviyelerinde olacak.

FOMC tutanakları akşam 21.00 yayınlanıyor ve üç hafta önce Yellen ile arkadaşlarının faizleri sabit tuttuğu toplantıda neden bu kararın alındığını anlamaya çalışıp ileriye dönük kararlar ile ilgili ipuçları arayacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.