Asya Piyasaları Haftaya Böyle Başladı! – 20 Şubat 2017

Japonya'dan Kötü Veriler

Asya piyasalarında haftanın ilk iş gününe önemli verilerle başladık.

Japonya’dan Ocak ticaret dengesi verisini takip ettik. 637 milyar yen açık beklentisinin üzerinde 1 trilyon 87 bin yen olarak açıklanan dış ticaret dengesi beklentilerin uzağında kaldı. Ayrıca Ocak ayı ithalat rakamları da sürpriz oldu. %4.7 beklentisinin üzerinde %8.5 olarak açıklandı. İhracatta ise gerileme dikkat çekti. %4.7 beklene Ocak ayı ihracatı %1.3 ile hayal kırıklığı yarattı. Veriler sonrası Japon yeninde sınırlı düşüşler yaşandı.

Japonya’nın yanı sıra Yeni Zelanda’dan da ÜFE verileri takip edildi. %0.9 beklenen ÜFE girdisi %1 oldu. ÜFE çıktı ise %0.6 beklentinin üzerinde %1.5 oldu. Gelen veriler olumlu olmasına rağmen NZDUSD üzerinde belirgin bir etki yaratmadı.

Asya Borsaları ise Avustralya borsası dışında pozitif seyretti. Avustralya ASX endeksi günü %0.18 ekside kapatırken, Çin Shangai Composite endeksi %1.23 artıda kapatarak güçlü seyretti. Diğer önemli Asya endeksinde ise değişimler şu şekilde gerçekleşti: Güney Kore KOSPI endeksi +%0.18 , Hindistan BSE endeksi +%0.21, Hong Kong Hang Seng endeksi +%0.69, Japonya Nikkei +%0.09 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz hafta olduğu gibi gelişmekte olan ülkeler piyasalarında olumlu hava seyretmeye devam ediyor. Bu görünüm borsa endekslerine ve kurlara da yansımış durumda. Durum böyle olunca Altın’da beklenen yükselişler bir türlü gerçekleşmedi ve geçtiğimiz haftayı düşüşle kapattığını gördük. Bu haftaya da yatay başlayan değerli metalde Trump kaynaklı haberler yön verici olacaktır.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.