Asya Borsaları Haftaya Karışık Başladı

Uluslararası Döviz Piyasaları Yorumu – 21.03.2016

Haftanın ilk gününde Asya borsalarında görünüm karışık. Hafta sonu Çinli yetkililerden gelen açıklamaların da desteğiyle Çin endeksleri haftaya pozitif bir başlangıç yaparken diğer önemli Asya endekslerinde renk kırmızı. Çin Şangay Bileşik endeksi %2.15, Şenzen CSI300 endeksi ise %2.44 artıda kapanırken Avustralya ASX endeksinde %0.32, Güney Kore KOSPI endeksinde ise %0.12 kayıp görüyoruz. Japonya borsaları ise resmi tatil nedeniyle kapalıydı.

Çinli yetkililerden gelen açıklamaları bir hatırlayalım. Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu (NDRC) başkanı Xu, Çin’in istikrarlı ve sağlıklı bir büyüme trendini sürdüreceğini ve önümüzdeki beş yıl boyunca %6.5 üzerinde bir ekonomik büyüme yakalayacağını dile getirdi.

Çin Merkez Bankası PBoC başkanı Zhou’dan ise şirketlerin yüksek döviz borçluluğu konusunda uyarılar geldi. İlerde aşırı dış borçlanmadan kaçınmalıyız dedi ve kısa vadeli spekülasyon değil uzun vadeli yatırımları teşvik ettiklerini belirtti.

Pariteler tarafında doların FOMC kararları sonrası verdiklerini alma çabasında olduğu dikkat çekiyor. ALTINa karşı aldıklarının büyük bölümünü geri almış durumda dolar ve euro, gbp, chf gibi majör para birimlerine karşı da güçlü bir başlangıç yaptı. Lira, rand, peso, ruble gibi gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı da aynı şey geçerli.

Dolar endeksi geçtiğimiz hafta 94.50 ile son dört ayın en düşük seviyelerine kadar geriledikten sonra şu anda 95.25 direncini test ediyor. 95.50 – 95.25 bölgesi kalın direnç dolar endeksi için ve bu bölgenin aşılmasıyla birlikte EURUSD, GBPUSD, AUDUSD gibi paritelerde aşağı yönlü, USDCHF, USDJPY, USDTRY gibi paritelerde ise yukarı yönlü hareket hızlanabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.