Artan Vakalar, Zayıflayan Teşvik Beklentileri ve S&P500…

Küresel ölçekte korona virüs vakaları bir hayli yükselmiş durumda. Dün Fransa’dan sonra İspanya’nın da gece saatlerinde sokağa çıkma yasağı kararını takip ettik.  İtalya’da ise şimdilik daha yumuşak önlemler alınıyor. ABD’de ise vaka sayılarının 83.000’i aşarak günlük bazda yeni rekor seviyelerine ulaştığını görmekteyiz. Dolayısıyla hisse senedi endekslerinde satış baskısı oluşmuş durumda. Yaşanan satışların sebeplerini ana hatları ile belirlemek gerekirse;

  1. Artan korona virüs vakaları…
  2. Teşvik paketinin seçim sonrasına kalma ihtimalinin yükselmesi…
  3. Başkanlık seçimine yönelik belirsizlik…

Tüm bu unsurlar eşliğinde S&P500 endeksinin 3209 seviyesinden başlayan yükselen trendini ( 3434 ) aşağı yönde kırmaya çalıştığını görmekteyiz. Endekste teknik olarak iki önemli görünümün olduğunu düşünüyoruz. İlki az önce belirttiğimiz yükselen trend… İkinci olarak da alçalan kanal formasyonu.

Mevcut durumda 3434 seviyesinin altında fiyatlamalar gözlemlesek de 3209 – 3544 yükselişinin fibo %61.8 geri dönüş seviyesine tekabül eden 3419 desteğinin hemen üzerinde işlemlerin oluştuğunu takip etmekteyiz. Endekste geri çekilmenin hızlanması açısından bu seviyenin aşağı yönde geçilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.  3419 destek seviyesinin altında kalıcılığın sağlanabilmesi satış baskısının oluşmasına neden olabilir. Bu durumda 3395 ara desteği ile birlikte 3380 – 3370 bölgesine doğru satışlar derinleşebilir.

Endekste satış baskısının son bulması noktasında fiyatların ilk olarak 3434 trend değeri üzerine geri dönmesi ve çok daha önemlisi alçalan kanal formasyonu üst bandı olarak izlediğimiz 3454 direnç seviyesinin üzerinde fiyatlamaların oluşması gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.