Anket Sonuçları Bugün Altını Nasıl Etkiledi? – 3 Kasım 2016

Altın ABD İstihdam Raporunu Bekliyor!

8 Kasım ABD başkanlık seçimi tarihine yaklaştıkça ABD’den gelen anketler değerli metale önemli hareketlenmeler getirmeye devam ediyor. Dün anketlerden Trump isminin anketlerde önde çıkması sarı metalin güvenli liman olarak talep görmesini sağladı ve 1308 seviyesi üzerine keskin bir yükseliş yaşandığına şahit oldu.

Bugün gelen ilk anketlere baktığımızda Clinton isminin önde çıktığına şahit olduk ve bu gelişme neticesinde değerli metalde ayılar devreye girdiler ve geri çekilme yaşandı fakat son gelen anketlerden Trump isminin çıkması değerli metalde yeniden alıcıları devreye soktu. Anketler son derece birbirine yakın devam ediyor. Seçimlerin de böyle geçmesi durumunda değerli metalde önemli hareketlenmeler yaşanacaktır.

Bugün ABD’den ISM imalat PMI beklentiden kötü 54.8 geldi. Beklenti altı kalan veri USD için negatif oldu fakat değerli metalde sert bir yükselişi yaşanmadı. Yarın haftanın belki de ayın en önemli verisi olan tarım dışı istihdam değişimi verisi açıklanacak. Dün FOMC kararlarında faiz artışı için daha fazla verinin kanıt oluşturması gerektiği ifadesi yer alıyordu. Yani Aralık ayı faiz artırımı olasılığının iyice artması için yarın gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması gerekiyor. Aksi senaryoda ise dolar alıcılarını zor anlar bekleyebilir. Değerli metalde sırasıyla 1300, 1315 ve 1325 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Düşüşlerde ise 1290, 1280 ve 1270 seviyelerinin destek olarak dikkate alınmasını öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.