Altının Kaderi Belli Oluyor! – 09 Mart 2017

Altında Düşüş Devam Edecek mi?

Dün 50 ve 100 günlük hareketli ortalamalarının kesiştiği 1210 desteğini kıran ONS altın üzerindeki satış baskısı yarın gelecek olan ABD tarım dışı istihdam verileri öncesi hala sürüyor. Mart ayı faiz artırım ihtimallerinin güçlenmesiyle ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.8’lere kadar yükselmesi sarı metalde ayıların sazı iyiden iyiye ellerine almasını sağladı.

Bugün ABD’den birincil derecede öneme sahip bir veri açıklanmadı ancak haftalık işsizlik başvuruları 243 bin ile beklentilerden kötü gelirken ihracat fiyat endeksi %0.3, ithalat fiyat endeksi ise %0.2 ile beklentilerden iyi geldi ancak gelen verilerin beklediğimiz gibi dolar ve piyasalar üzerindeki etkisi sınırlı oldu.

Artık ayılar ve boğaların gözü tamamen yarın saat 16.30’a çevrilmiş durumda. Çok büyük bir hayal kırıklığı yaratmayacak olan bir tarım dışı istihdam raporu dolar tarafında değer kazanımlarının devamını getirebilir. Bu da altında düşüşlerin devam edebileceği ihtimallerini güçlendirecektir ve aşağıda sırasıyla 1205, 1200 ve 1900 bölgelerinin önemli destekler olarak dikkate alınmasını öneriyoruz. Toparlanmalarda ise 1220’ler direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.