Altını Bu Hafta Neler Bekliyor Neler! – 31 Ekim 2016

Altın Haftaya Nasıl Bir Başlangıç Yaptı?

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde FBI’ın Clinton’a yeniden soruşturma başlatmasından sonra değerli metal güvenli liman olarak alıcı buldu. Gelen bu haber sonrasında 1284 seviyesi üzerine sert bir yükseliş yaşandı. 8 kasım ABD başkanlık seçimine kadar değerli metalde önemli hareketlenmeler yaşanabilir.

Değerli metal haftaya sakin bir başlangıç yaptı. Bugün ABD’den Fed’in yakından takip ettiği enflasyon rakamları açıklandı. Çekirdek PCE fiyat endeksi beklentide %0.1 gelirken, kişisel harcamalar da beklentide %0.5 geldi. Açıkcası beklentide gelen verilerin sarı metal üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu. Hafta boyunca ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle bu hafta FOMC karaları ve ABD istihdam raporu değerli metali sallayacak.

FOMC kararların şahin tonda açıklamaların çıkması ve ABD istihdam raporunun beklentileri karşıladığı senaryoda Altında geri çekilme yaşanabilir. Aksi senaryoda ise sarı metalde önemli direnç seviyelerinin alındığına şahit olabilir. Değerli metalde sırasıyla 1280, 1290 ve 1300 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Geri çekilmelerde ise 1260, 1250 ve 1240 seviyelerinin destek olarak dikkate alınmasını öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.