ALTIN’ı Destekleyen Etkenler Neler?

ALTIN belli bir süredir Ukrayna haberleri ile yükseliş içerisindeydi.

ALTIN belli bir süredir Ukrayna haberleri ile yükseliş içerisindeydi. Bugün de bu hareketlerine arada gevşemeler gelse de devam etti. 

ALTIN bugün de Ukrayna’dan destek görmeye devam etti. G7 aldığı kararla alternatif enerji kaynakları aramaya başlayacaklarını ve çeşitlendireceklerini açıkladılar. 

Rusya cephesinden de Dışişleri Bakanı Lavrov artık Cenevre’de bir toplantı düzenlenmesinin anlamı kalmadığını çünkü ilk anlaşmanın zaten uygulamaya girmediğini söyledi. Diğer yandan ise Ukrayna Rusya ile savaşta olduklarını açıkça ifade etmeye devam etti. 

Bu siyasi gelişmeler piyasalarda tedirginlik yaratan birer etken oldular.

Bunların yanında piyasalarda USD’de yaşanan değer kaybından ALTIN da yararlandı diyebiliriz. 

Güne dalgalı hareketlerde devam etse de 1300 üstünde kaldığı sürece yukarı yönlü hareketlerin devam etmesini bekliyoruz. Fakat dikkatli olunması gerektiğini de hatırlatalım. Bugün yön yukarı olsa da dalgalı hareketler keskin olduğu için riskleri azaltmakta fayda var.

Ayrıca bugün gelecek olan ABD ticaret dengesi verisinin de ALTIN için çok önemli olacağını belirtelim. Zira beklentilerden farklı gelen bir rakam daha büyük dalgalanmalar yol açabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.