Altını 2017’de Neler Bekliyor? – 29 Aralık 2016

Altın ABD Verilerini ve Trump'ı Bekliyor!

Yılın son günlerine yaklaşırken Altında görünüm son derece sakin. Özellikle Fed’in Aralık ayı toplantısında faizleri arttırmasından sonra değerli metalde ayılar ve boğalar yılın yorgunluğunu köşelerinde dinlenerek atmaya çalışıyorlar. Yılın yorgunluğu demişken sarı metalde 2016 yılında neler yaşandığını hatırlatmak ve önümüzdeki sene Altını ne gibi senaryoların beklediğini raporumuzun devamında ele almak istiyoruz.

2016 yılının ilk günlerinde piyasaların gündeminde Çin vardı. Daha 2016’ya ilk adımlarımızı atar atmaz Çin borsalarına sert satışlar geldi ve piyasalarda kaos ortamı oluştuğuna tanıklık etmiştik. Bildiğiniz gibi belirsizlik yatırımcıların çok da tercih ettiği bir durum olmuyor. Bu sebeple yaşanan bu gelişme yatırımcıları güvenli liman arayışına itmişti. PBoC’den gelen ek yardımlar sonuç vermişti ve borsalar normal rutinine geri dönmüştü.

Belirsizlikler değerli metalin her zaman iştahını kabartmıştır. Fakat ABD’de yaşanılan gelişmeler ve Fed politikaları değerli metalin hareketine yön veren en önemli unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Fed 2016 yılı için 4 faiz artışı beklentisinde bulunmuştu. Fakat gelen veriler Fed’in pek de beklentisini karşılamadığı için sene içerisinde yapılan toplantılarda Fed beklemeyi tercih etti ve açıklamalarında güvercin bir tutum sergiledi. Bu süre zarfı boyunca değerli metalde yukarı yönlü hareket iyice momentum kazandı

Haziran ayına geldiğimizde ise piyasaların gözü ve kulağı İngiltere referandumunda yani Brexit’teydi. Referandum öncesinde yapılan anketlerde kalalım ve çıkalım oyları son derece yakın gidiyordu. Fakat referandumdan AB’den çıkalım oyunun ağır basması büyük bir belirsizliğe yol açmıştı. Kararın belli olduğu referandum gecesinde değerli metalde 1260 bölgesinden alıcılar devreye girdiler ve 1370 bölgesi üzerine çok hızlı ve keskin bir yükseliş gerçekleşti. Fakat bu seviye üzerinde günlük kapanışlar gerçekleşmediği için kar alımları geldi ve değerli metalde geri çekilme yaşandı.

Yaz aylarında ABD’den gelen verilerin beklentileri karşılaması ve dolar endeksinin günden güne kuvvetlenerek devam etmesi değerli metalde ayıların iştahını iyice kabarttı. Fakat Fed’in Aralık ayı toplantısından önce piyasalar ABD seçimlerini takip ettiler.

ABD seçim anketlerinde dönem dönem Trump öne geçse de anketlerin genelinde Clinton’ın üstünlüğü vardı. Fakat ne olduysa seçim gecesinde toss-up denilen eyaletlerden yani anketlerin çok yakın olduğu eyaletlerden Trump ismi çıktı. Gece boyunca beklenmedik bir şekilde oylardan Trump ismi çıktı ve geceni sonunda Clinton’ı mağlup ederek ABD’nin yeni başkanı oldu. Seçim sonuçları boyunca değerli metalde alıcılar devreye girdiler fakat Trump’ın başkanlık konuşmasından olumlu tonda açıklamaların gelmesi satıcıları devreye soktu ve bu dönemden sonra değerli metalde bir bir önemli destek seviyeleri alındı.

ABD seçimlerinin bitmesinden sonra piyasalar dikkatini Aralık ayı Fed toplantısına çevirdi. Artık Fed’in Aralık’ta faizleri arttıracağı beklentisinin iyice artmasıyla dolar gücüne güç kattı ve önemli destek seviyesi olan 1200’ün alınmasıyla çözülme iyice derinlik kazandı. Bu ay gerçekleşen toplantıda Fed faizleri 25 baz puan arttırdı. Bununla birlikte 2017’de de 3 faiz artışı beklentisinde bulunması sarı metalde düşüşü beraberinde getirdi.

Şimdi 2017’de Altın yukarı mı gidecek? yoksa aşağı mı gidecek? sorularını duyar gibiyiz. Raporumuzun sonuna doğru dilerseniz bu sorulara cevap bulmaya çalışalım. Önümüzdeki dönemde ABD’den gelecek olan veriler Fed’in politikasını belirlemeye devam edecek. İstihdam piyasasının belli bir standartı yakalaması Fed’in son derece istediği bir durumdu.

Önümüzdeki dönemde istihdam verilerinin beklentileri karşılamaya devam etmesi ve özellikle enflasyon tarafındaki iyileşme Fed’in faiz artışlarını bir bir hayata geçirmesini sağlayabilir. Bunun sonucunda ise sarı metalde önemli destek seviyelerinin önemli direnç haline döndüğüne tanıklık edebiliriz. Bu gelişmelerin dışında Trump’tan gelecek olan açıklamalar da değerli metalin 2017’deki hareketine yön verecektir. 2017’de değerli metalde önemli direnç olarak 1170, 1190, 1205 ve 1230 seviyelerini takip edeceğiz. Destek olarak ise 1120, 1095, 1070 ve 1040 seviyeleri karşımıza çıkacak.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.