Altındaki Bir Sonraki Durak Neresi? – 25 Kasım 2016

Altında 1170 Seviyesine Dikkat!

Son dönemde Aralık ayı faiz artışı olasılığının iyice artmasından sonra piyasalardaki risk iştahı iyice artmış durumda. ABD’nin yeni başkanı Trump’tan ılımlı tonda açıklamalar geldikten sonra değerli metalde boğaların yüzü bir türlü gülmedi. Bu hafta ABD’den gelen verilerin beklentileri karşılamasından sonra değerli metalde 1200 seviyesi alındı ve keskin bir geri çekilme yaşandığına şahit olduk.

Haftalardır 1200 seviyesinin önemli destek olduğuna dikkat çekmiştik. ABD’den gelen çekirdek dayanıklı malların siparişi verisinin beklentileri karşılamasından sonra ayılar pençeyi daha sert vurmaya başladılar. Bugün de Asya seansında geri çekilme 1170 seviyesine kadar devam etti. Fakat bu seviyenin önemli destek olması nedeniyle düşüş tepki aldı ve alıcılar devreye girdiler. Yaşanan bu düşüşün arkasında birçok parametre var fakat ABD tahvillerindeki yukarı yönlü hareket ve gümüşün yukarı iştahını kaybetmesi değerli metalde satıcıları devreye sokan başlıca gelişmeler olarak gösterebilir.

Önümüzdeki hafta ABD’den son derece önemli veriler açıklanacak. Özellikle piyasanın odak noktası ABD istihdam raporunda olacak. Herkesin bildiği gibi haftanın belki de ayın en önemli fırsatları her ayın ilk Cuma günü karşımıza çıkıyor. Özellikle gelecek olan bu istihdam rakamları Aralık ayı Fed toplantısından önceki son istihdam verileri. Bu sebeple gelecek olan verilerin değerli metal üzerindeki etkisi fazlasıyla hissedilecek. Gelecek olan verilerin beklentileri karşılaması durumunda değerli metalde önemli destek seviyelerinin denendiğine hatta alındığına şahit olabiliriz. Aksi senaryoda ise boğalar sonunda rahat bir nefes alabilir. Değerli metalde düşüşlerde 1170, 1140 ve 1120 seviyelerini destek olarak dikkate alabilirsiniz. Yükselişlerde ise sırasıyla 1190, 1200 ve 1225 seviyelerinin önemli direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.