ALTIN’da Yağmur Devam Eder mi?

ALTIN Analizi

Altının son üç ayı düşüşle geçirmesi bir çok uzmanın beklemediği bir durumdu. Şubat ayı sonuna doğru 1790 seviyelerini gören altın Fed’in varlık alımına yönelik duruşunu değiştirmesi ile birlikte 2.5 ay süren ve mevcut 1580 seviyelerine kadar gelen sert düşüş trendine girmişti.

Şimdi piyasada altın buradan nereye gider, tekrar yükseliş trendine girer mi yoksa keskin düşüş devam mı eder sorularına cevap aranıyor.

Bu soruların cevabı tabi ki AB’deki son siyasi ve ekonomik krizin gidişatına, Çin ve Hindistan’da ki ekonomik gelişmelere ve Fed’in varlık alımına gidip gitmeyeceğine bağlı.

Öncelikle AB’deki gelişmelere bir göz atalım. Seçimlerden sonra tekrar AB’nin Yunanistan kabusu geri döndü. Seçimler sonucunda reform ve kemer sıkma programına tam destek verecek bir hükümet kurulması ihtimali çok düşük. Hatta siyasi liderler moratoryum ve reformların iptal edilmesi çağrısı bile yapıyor. Bu da risk iştahının daralmasına ve güvenli liman USD’ye kaçışa neden oluyor. Yani altını aşağı doğru çekiyor.

Yunanistan’daki siyasi kriz bir sürpriz olmazsa Haziran ayına kadar devam edecek gibi görünüyor. Yani koalisyon çabaları başarısızlıkla sonuçlanacak ve yeniden genel seçimlere gidilecek 17 Haziran’da. İkinci seçimlere kadar da Yunanistan risk sevenleri üzmeye devam edecek.

Altındaki büyük düşüşün diğer bir önemli nedeni ise Hindistan ve Çin’deki göreli zayıf büyüme performansı nedeniyle talep yönlü bir sıkıntı yaşanması. Altın için iki büyük Pazar, Çin ve Hindistan’dan endişe verici sinyaller gelmeye başlayınca altın fiyatları da kademeli olarak düşüşe geçti.

Son olarak belki de en önemli neden Fed varlık alımı beklentileri. Yaz aylarında varlık alımı gelecek beklentisiyle şişen altın fiyatlarının, Fed’in gevşeme sinyalleri vermemesi nedeniyle doğal fiyatına doğru çekildiğini görüyoruz son haftalarda.

Tüm bu üç önemli neden üst üste binince de altının bu kadar sert düşüşe geçmesi kaçınılmaz oldu. Altın Mart başından bu yana %10’dan fazla değer kaybetti.

Saydığımız bu üç durumun bir süre daha devam edeceğini göz önünde bulundurarak altının orta vadede önce 1565 desteğini deneyeceğini, kırarsa da 1520lere kadar gerileyebileceğini ön görüyoruz.

Yalnız.. Bugün Bernanke konuşması çok kritik bir önem taşıyor. Bernanke bugünkü konuşmasında çıkış yapıp varlık alım programı yakın demediği sürece, altın fiyatları bir süre daha baskı altında kalacak gibi görünüyor. Yine de hatırlatmak gerek ki olur da “ekonomi kötüye gidiyor ve bizler gerekli araçları kullanmayı düşünüyoruz” gibi bir açıklama gelirse, ALTIN da belkide 100 dolarlık bir çıkış izleriz ve DövizDestek yayınını anlık olarak takip eden üyelerimize de bu tarz bir açıklama sırasında ALTIN da alım sinyali açarız.

Kısacası.. Bizler anlık olarak tüm haber, ekonomik veri, piyasa fısıltısı, opsiyon emirleri gibi bilgileri üyelerimiz ile paylaşıp, ALTIN, EURUSD gibi araçlarda gün içi yön verirken, sizler de fırsatları kaçırmayın diyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Html code here! Replace this with any non empty text and that's it.