Altın’da Uzun Vadede Yön Devam

İnsan hayatına giren ilk “para” olarak değerlendirebileceğimiz altın, güncel ekonomi yapısında da önemini gittikçe koruyan bir emtia.

Doğal olarak yatırımcının da ilgisi sürekli olarak bu emtia üzerinde oluyor.

2011 yılında dolar açısından 1928$ ile en yüksek seviyesini gören altın, sonraki günlerde gelen sert satışlar ile 1530$ ve daha sonra 1520$ seviyelerine kadar indi.

Bu iniş ALTIN ın özellikle ABD verileri ile olan karakteristiğini değiştirdi ve ALTIN ı diğer pariteler gibi Dolar bazlı hareket eden bir emtia halinde getirdi. Eskiden kötü haberler ile yönünü yukarı yapan altın, bu satışlardan sonra olumsuz gelişmeler ile Dolara kaçanlar sebebiyle gevşemeye başladı.

Altın ın bu bir sürelik karakteristik değişimi gittikçe azalıyor ve ABD varlık alım programı beklentilerinin ileriki dönemde yeniden hortlamas ile yönünü yeniden yukarıya verecek gibi duruyor.

Uzun vadeli yukarı trendin bozulmaması açısından Nisan ayında 1530 ve Mayıs ayında 1560 seviyeleri önemli olacak gibi duruyor.

Bu seviyeler kırılmadıkça -ki şu an fiyatlar bu seviyelerden gerçekten uzak, kırılması zor- Altın ın yönünün yukarı olacağını hatırlatalım.

Son Bernanke nin 26 Mart’taki konuşması da Varlık alım programı beklentisini arttırarak ALTIN da alımlara sebep olmuştu. Yine de devamı gelecek mi henüz soru işareti..

Lafı toparlarsak, DövizDestek analist ekibi olarak kısa vadeli gel-git lerden yatırımcıların kafasını karıştıran ALTIN için uzun vadede yön yukarı olduğunu savunmaya devam ederken, kısa vadeli gel-gitlerin bir süre daha devam edeceğini fakat Bernanke’nin bir iki kere daha yeniden varlık alımına ilişkin beklentiler doğuracak konuşmalar yapması ile beraber artık alıma geçilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.