ALTINda Kim Galip Çıkacak?

Haftanın üçüncü işlem gününü geride bırakıyoruz ve bugün de son derece hareketliydi diyebiliriz. Yellen’dan gelen güvercin tonda açıklamalar sonrası dolar değer kaybederken, borsalarda bayram havası vardı. BIST 100 günü %1.45 kazançla kapatırken, Avrupa Borsaları da günü primle kapattı. Ham petrol fiyatları neredeyse 40 dolara kadar yükseldikten sonra akşam saatlerine doğru yeniden kendini 38.50 doların altında buldu.

ALTIN ise dünkü yükselişinin ardından bugün 1244 bölgesine kadar tırmandı ancak bu bölgelerden satıcıların devreye girmesiyle düşüşlere şahit olduk. ABD’den açıklanan ADP tarım dışı istihdam değişiminin beklentilere yakın gelmesinin sarı metalde etkisi sınırlı olsa da cuma günü tarım dışı istihdam raporu ile ALTINda ayılar ve boğalar arasında büyük bir çekişmeye şahit olacağız.

Geri çekilmenin devam etmesi durumunda 1220 ve 1200 bölgeleri önemli destek olarak bizleri bekliyor olacak. Bu bölgelerin çözülmesiyle aşağı yönlü hareket bir miktar daha devam edebilir. Cuma günü beklentiden kötü bir tarım dışı istihdam raporu ile özellikle maaşlarda kötüleşme yaşanması durumunda sarı metalde yeniden yükselişler gözlemleyebiliriz. Yükselişlerde ise 1245 ve 1260 bölgelerinin önemli direnç olarak çalışmalarını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.