Altın’da Geri Dönüş Başladı mı? – 10 Şubat 2017

Altın Daha Çıkar mı?

Son iki ayda 120 dolara yakın bir ralli ile 1240 üzerine kadar tırmanan Altın için dün paylaştığımız raporda gevşeme ihtimalinden bahsetmiştik ve bahsettiğimiz bu gevşeme çok uzun süre almadan gerçekleşiyor.

Şu an 1227 seviyelerinde işlem gören değerli metal gün içerisinde 1221 seviyelerine kadar gerilemişti. Gerilemenin arkasındaki en önemli neden ABD Başkanı Donald Trump’dan dün gelen ve dolara güç katan vergi açıklamasıydı. Tabi teknik traderlar için RSI’da aşırı alım bölgesine geçilmiş olması da kar alımı için önemli bir neden.

Donald J. Trump

Altın‘da 1120 seviyelerinden 1240 seviyelerine kadar süren yükselişin arkasında iki önemli neden var. Birincisi son haftalarda zayıflayan dolar, ikincisi ise özellikle ABD yeni yönetimi ve Avrupa’daki genel seçimler kaynaklı siyasi belirsizliklerin yarattığı riskten kaçış havasıydı.

Dün Trump’ın yaptığı açıklama dolara güç kattı ve dediğimiz gibi gevşemenin nedenlerinden biri bu. Öte yandan seçimler ile ilgili belirsizlik ortadan kalkmış değil. Anketlerde hem Hollanda hem Fransa’da popülist partiler önde.

Dolayısıyla şu anki geri çekilmeyi şimdilik gevşeme olarak nitelendirmek daha makul. 1205 – 1200 dolar seviyesi aşağı yönlü kırılmadığı sürece de bu gevşeme olarak kalacak düşüncesindeyiz. Gevşeme sona erdi demek için ise 1240 üzerinde günlük bir kapanış görmek gerek.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.