Altında Fed Sonrası Ayılar mı Boğalar mı Kazanacak? – 12 Aralık 2016

Altında Düşüş Sürecek Mi?

Geçtiğimiz hafta sarı metalde ayılar ve boğalar arasında kıran kırana geçen bir mücadele izlemiştik ve bu mücadelenin kazananı 1160 desteğinin kırılmasıyla ayılar oldu. Bugün de sabah saatlerinde 1151 ile son 10 ayın en düşük seviyelerine gerileyen ONS altın Dolar endeksindeki gevşemeden istifade ederek bir miktar toparlanıyor.

Şüphesiz bu hafta Altın yatırımcılarının gözü kulağı Çarşamba günkü FOMC kararlarında olacak. 25 baz puanlık faiz artışı çok büyük ölçüde fiyatlanmış durumda ve bu yüzden beklentide gelecek olan faiz artışı kararının piyasalarda çok sert bir fiyatlanmaya sebebiyet vermesini beklemiyoruz. Ancak kararların ardından 2017 yılı için nasıl bir yol izleneceğine dair verilecek olan mesajlar ve basın toplantısı ile sarı metalde önemli hareketlilikler yaşanabilir.

Fed’in 2017’de faiz artışlarına yönelik şahin bir tutum sergilemesi ile Dolar endeksinde yaşanacak olan yükselişlerle Altında düşüşler hız kazanabilir. Aşağıda 1150 ve 1140’lar en yakın destek bölgeleri olarak karşımıza çıkıyor. Aksi senaryoda ise 1170, 1180 ve 1185 dirençlerinin takip edilmesini tavsiye ediyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.