ALTINda Düşüşler Başladı Mı? – 20.07.2016

Hareketli bir gün geçiriyoruz ve ALTINda hafta başından beri süregelen sakin seyrin bugün ayılar tarafından bozulduğuna şahit olduk. Dolar endeksinin son 4 ayın en yüksek seviyelerine yükselmesi ve Fed’in faiz artırabileceği beklentileri ile doların değer kazanması yaşanan düşüşte etkili oldu. Ayrıca Brexit’in korkulan kadar önemli bir etkiye sebebiyet vermeyeceği beklentileri de bu harekete hız kazandırdı.

Bugün ABD’den açıklanan önemli bir veri karşımıza çıkmasa da yarın Philly Fed imalat endeksi, haftalık işsizlik başvuruları ve askıdaki konut satışlarını takip edeceğiz. Gelecek olan verilerde iyileşme yaşanması sarı metalde yaşanan düşüşe hız kazandırabilir.

Aşağı yönlü hareketin hız kazanması halinde 1305 ve 1290 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgelerin çözülmesiyle ALTINda düşüşlerin devam edebilir. Piyasalardaki belirsizliklerin artması durumunda risk-off modu yeniden oluşursa sarı metalde güvenli liman alımlarıyla yükselişlerde 1340 ve 1350 bölgeleri direnç olarak çalışabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.