Altında Boğalar Geri Dönüyor! – 12 Mayıs 2017

Altın Ne Olur?

Altın fiyatlarında 1215 seviyelerine kadar yaşanan düşüş yerini toparlanmaya bıraktı. Açıkçası Fransa seçimleri sonrası piyasalarda azalan risk iştahı ile sert satış yiyen sarı metalde ayılar uzun bir süre hakimiyeti elden bırakmasa da boğaların yavaş yavaş hayat belirtisi vermeye başladı.

Bugün ABD’den iç talebin önemli göstergesi olan perakende satışlar %0.4 ile beklentilerden kötü gelirken çekirdek perakende satışlar da %0.3 ile yine beklentilerin altında kaldı. TÜFE ise aylık bazda %0.2 ile yine beklentilerin altında kalırken gıda ve enerji fiyatlarının dahil edilmediği çekirdek TÜFE de %0.1 ile beklentilerden kötü geldi. Gelen verilerin hayal kırıklığı yaratması dolar için negatif oldu ve altında da verilerin ardından yukarı yönlü fiyatlamalar görüyoruz.

Toparlanmaların sürmesi halinde 1235 bölgesi ilk önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu seviyelerin geçilmesiyle 1245 – 1250 seviyelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz. Açıkçası 1235 direncinin kırılması yükselişlerin devamı için net bir sinyal olacağa benziyor. Geri çekilmelerde ise 1215 desteğine dikkat çekmekte fayda var. Buraların kırılmasıyla 1200’lere doğru gevşeme devam edebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.