Altında Ayılar Geri Döndü! – 26 Ocak 2017

Altında Düşüşler Devam Edecek mi?

ABD’den veri akışının sakin olduğu yeni haftanın ilk işlem gününe yükselişle başlayan Altın 1219 direncinden tepki alarak düşüşünü üst üste üçüncü gününe taşımaya hazır. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.50 üzerine yükselmesi ve Dolar endeksinin 100.00 altından toparlanmaya başlaması sarı metalde ayıların boğaları tahtından etmesine neden oldu.

Bugün ABD’den açıklanan haftalık işsizlik başvuruları 259 bin ile beklentilerden kötü gelerek son 4 haftanın en yüksek seviyelerine yükselse de gelen verinin Altın fiyatları üzerindeki etkisinin son derece sınırlı olduğunu gördük. Gram Altında ise son günlerde 146-149 TL arasındaki yatay seyir devam ediyor.

Yarın ise ABD’den haftanın en önemli verileri olan büyüme ve çekirdek dayanıklı mal siparişleri açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek olan veriler Dolar endeksindeki yükselişlere hız kazandırabilir ve böylece Altında dün dikkat çektiğimiz çift tepe formasyonunun hayata geçmesiyle önümüzdeki günlerde 1170’lere doğru düşüşlerin devam ettiğine şahit olabiliriz. Aşağıda 1183 ve 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1177 bölgeleri önemli destekler olarak karşımıza çıkıyor. Aksi senaryoda boğalar sazı yeniden eline alırsa yukarıda 1195 ve 1200 dirençlerinin dikkate alınmasını öneriyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.