Altında Ayılar ve Boğalar Fed’e Odaklandı! – 01 Şubat 2017

Altın Ne Olur?

Dün sert düşen Dolar endeksi ve Trump tedirginlikleri ile parlayan ONS Altında bugün hem gelen kar alımlarının hem de FOMC kararları öncesi yatırımcıların temkinli olmasıyla birlikte bir miktar geri çekilme yaşandı. Az önce ABD’den açıklanan ADP özel sektör tarım dışı istihdam değişimi 246 bin ile beklentilerin çok üzerinde artış gösterirken gelen veri 2016 Haziran’dan beri en yüksek seviyelerine işaret ediyor.

Altının beklentilerden iyi gelen veriye tepkisi aşağı yönlü olurken 1205’lere kadar bir düşüşe şahit olduk ancak bugün 18.00’da ABD’den açıklanacak olan ISM imalat PMI verisi de sarı metale hareketlilik getirebilir. Beklenti üzeri gelecek olan veri ile birlikte ayılardan bir atak daha görebiliriz.

22.00’da gelecek olan FOMC kararlarından ise büyük bir sürpriz çıkmasını beklemiyoruz ve faizler çok yüksek ihtimalle sabit tutulacak. Kararlar sonrası Yellen’ın basın toplantısı olmayacağı için karar metnindeki ileriye yönelik verilecek mesajlar Altın yatırımcılarının yakın markajında olacak.

Şahin tonda yorumlar ile faiz artırımları işaret edilirse Altında yaşanacak olan düşüşlerde sırasıyla 1200, 1190 ve 1180 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz. Aksi senaryoda ise sarı metalde yükselişler yeniden hız kazanırsa ilk önemli direnç 1215 bölgesi. Ardından Ocak ayında iki kez test edilen ve yükselişlere sert tepki gelen 1218-1220 direnci boğaların aşması gereken kritik seviyeler.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.