ALTINda Ayılar ve Boğalar Berabere

Önemli bir haftayı geride bırakmak üzereyiz ve hafta başından beri Fed üyelerinden gelen faiz artışına yönelik açıklamalar gelmesi dolarda FOMC sonrası bir miktar toparlanmaya sebep oldu. ABD dolar endeksi 96.00 seviyesi üzerine kadar tırmanırken hafta boyu emtia fiyatlarında düşüşlere şahit olduk.

Bugün ise ABD’den çekirdek dayanıklı mal siparişleri -%1.0 ile beklentiden kötü gelirken, dayanıklı mal siparişleri -%2.8 ile beklentiden iyi geldi. Haftalık işsizlik başvuruları 265 bin ile beklentilere paralel olarak açıklandı. Gelen verilerin USD üzerinde etkisi sınırlı olurken ALTIN fiyatlarına da önemli bir hareketlilik getirmedi açıkçası. Yarın ise ABD’den büyüme verilerini takip edeceğiz.

Haftanın dördüncü işlem gününü sakin geçiren sarı metal gün içerisinde 1211 bölgesini test etse de bu bölgelerden gelen toparlanma ile yeniden 1220 bölgesine atmış durumda kendini ve güne başladığı seviyelerde güne devam ediyor. Sarı metalde güçlü doların da etkisiyle baskı devam ederse öncelikle 1210 ve ardından 1190 bölgeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgeleri alınmasıyla yeniden ayıların söz sahibi olmasına şahit olabiliriz. Toparlanmalarda ise 1245 ve 1260 bölgelerinin direnç olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.