Altına Neler Oluyor?

Genel ekonomik görünüm pek olumlu sinyaller vermiyor. Aynı zamanda parasal genişleme politikaları hiç bir zaman olmadığı kadar revaçta bu dönemlerde. Tam da altına olan talebi artırıcı şartlar sağlanmış gibi piyasada.

Fakat para arzının aşırı arttığı bugünlere paraya bir ikame yatırım olarak görünen altın değer kaybediyor. Peki neden?

Altına en büyük talebin geldiği ülkelerin birisi Çin. Ve de Çin’de işler beklendiği kadar yolunda gitmiyor şu sıralar. Büyüme beklentileri geri çekiliyor, imalat yavaşlıyor, döviz rezervleri azalıyor. Tabi ki bu gelişmelerde altına olan talebin düşeceği yönünde bir hava yaratıyor. Bu nedenle de yatırımcılar altından kaçıyor.

Aynı zamanda piyasayı üçüncü bir varlık alım ile ilgili büyük beklentiye sokan Fed, son zamanlarda bu konuda vitesi düşürünce beklentiyle altında alıma geçenlerin pozisyon değiştirdiklerini görüyoruz. Bu da altının değer kaybetmesine neden oluyor tabi ki.

Peki altının orta ve uzun vadede gideceği yön ne? Öncelikle her ne kadar Fed varlık alımını daha az ağzına alsa da bu seçenek hala masada ve gerek duyulduğu takdirde tekrar vurgu yapılacak.

Aynı zamanda Çin’de büyümede sıkıntı yaşansa da PBOC’un atacağı adım belli bu konuda. Munzam karşılıkların bu ay içerisinde düşürülmesi kuvvetle muhtemel.  Her ne kadar piyasa şimdilik bu beklentiyi fiyatlama havasında değilse de kararın açıklanması ve Çin’den gelen verilerin iyileşmesiyle altın alımları keskin gelecek ve altın tekrar parlamaya başlayacak.

Daha önce ki raporlarımızda da belirttiğimiz gibi kısa vadede altın değer kaybetse de uzun vadede piyasanın nakit paraya boğuldu bir ortamda tekrar güçlenecek ve yatırımcısını sevindirecektir.

Bizler de Döviz Destek olarak bu süreçte sizlere platformumuz aracılığıyla destek vererek altın konusunda başarılı yatırımlar yapmanızı sağlayacağız.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.