Ons Altında Geri Çekilme Hız Kazandı.

Ons altın tarafında sert hareketler yaşanıyor. Mevcut durumda $1908 desteğinin aşağı yönde geçilmesi ile çok kısa sürede $1875 desteğine yaklaşıldı. Bu fiyatlamanın piyasalara düşen kesin bir nedeni yok. Hareketi daha çok teknik olarak yorumluyoruz. Bu noktada Dolar endeksinde bir miktar toparlanmanın yaşanması da altın fiyatlarında oluşan geri çekilmenin nedenleri arasında gösterilebilir. Özellikle ABD’de Senato seçimlerinin oluşturduğu belirsizliğin ortadan kalması ile beklentilerin gerçekleşmiş olması nedeniyle dolar endeksinde bir miktar artış kaydedilmiş olabilir.

Teknik olarak;

$1875 desteğine yaklaşılmasının ardından bir miktar alımların geldiğini görsek de bu alımlar henüz güçlü tonda değil. Yukarı yönde hareketlerin oluşması adına ilk olarak $1895 ve ardından çok daha önem verdiğimiz $1908 direncinin aşılması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle $1908 üzerinde fiyatlamaları görebilirsek yeniden $1920 ve $1932 seviyelerinin hedef konumuna yerleşebileceğini düşünüyoruz.

Buna karşılık $1765 seviyesinden başlayan yükselen trendin güncel değeri olan $1908 seviyesinin altında fiyatlamalar sürüyor. Fiyatların yükselen trendine geri dönememesi satış baskısının artmasını beraberinde getirebilir. Böyle bir durumda $1875 desteğini yakından izlemeyi sürdüreceğiz. Şayet bu seviyenin de kırılmasını sağlayacak gerilemelerin oluşması durumunda $1855 – $1848 bölgesini izlemeye alacağımızı söyleyelim.

Gün içerisinde ABD Tarım Dışı İstihdam verisinin açıklanması sonrası oynaklığın olabileceğine ilişkin uyarıda bulunalım.

 

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.