Altın Önemli Dirence Yaklaştı – 24 Şubat 2017

Altında Yükseliş Sürecek Mi?

Haftanın son işlem gününde dolar endeksi üzerindeki baskının sürmesi ve ABD 10 yıllıklarında yaşanan düşüş sarı metalde boğaların sazı tamamen eline almasına neden oldu. 11 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyelerine yükselerek 1260 dolar üzerini test eden Altında 1262 seviyesinden geçen 200 günlük hareketli ortalama direncine dikkat etmekte fayda var.

Bu hafta FOMC tutanaklarından yeterince şahin tonda mesajlar çıkmaması ve dün ABD Hazine Bakanı Mnuchin’den gelen açıklamalar altındaki yükseliş trendini destekledi. Ancak haftaya ABD’den neredeyse her gün arka arkaya çok önemli veriler açıklanacak ve dikkatler ABD Başkanı Trump’ın yapacağı konuşmada olacak.

Yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde dediğimiz gibi ilk önemli direnç 1262 bölgesi. Buranın tamamen üzerine çıkılmasıyla 1280’lere doğru toparlanma devam edebilir. Özellikle Trump ve Avrupa’daki seçim belirsizliklerinin sürmesi yatırımcıları güvenli limanlarda kalmaya itecek gibi gözüküyor. Gelecek olan kar alımlarıyla birlikte yaşanacak geri çekilmelerde ise 1255,1250 ve 1240 bölgelerinin destek olarak çalışmasını bekliyoruz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.