ALTIN Haftayı Nasıl Geçirdi? – 29.04.2016

USD son derece zorlu bir haftayı geride bıraktı. FOMC kararlarından ileriye dönük herhangi bir sinyalin çıkmaması USD üzerindeki baskıyı arttırdı. Özellikle hafta boyunca beklenti altı gelen veriler USD’ye ok gibi saplandı. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında sarı metalde boğalar devreye girdi ve 1280 bölgesi üzerine keskin bir yükseliş yaşandı.

Bugün ABD’den son derece önemli veriler açıklandı. Çekirdek PCE fiyat endeksi beklentide %0.1 gelirken, kişisel harcamalar beklentiden kötü %0.1 geldi. Çekirdek PCE fiyat endeksi yıllık bazda önceki veriden kötü %1.6 geldi. Gelen verilerde kötüleşme yaşanması USD üzerindeki baskıyı iyice arttırdı ve kan kaybı gün boyunca devam etti.

Önceki raporlarımızda belirttiğimiz gibi 1240 bölgesi üzerinde gerçekleşecek olan günlük kapanışlar yükselişin habercisi metalin haftayı kuvvetli tamamlamasına yardımcı oldu. Bu yükselişin arkasındaki diğer kahraman ise tabi ki de Gümüş oldu. Gümüş’ün toparlanmaya devam etmesi değerli metalinde yukarı arzusunu iyice arttıracak. Sarı metal 1280 bölgesi üzerinde kalıcı bir hareket gerçekleştirmesi durumunda yükseliş 1305 bölgesine kadar devam edebilir. 1305 bölgesi son derece önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.