ALTIN Bu Haftayı Nasıl Geçirdi? – 13.05.2016

Haftanın ilk günlerinde USD üzerinde baskının olması ve piyasalarda risk-off durumunun hakim olması nedeniyle değerli metalde 1280 bölgesine yükseliş yaşandı fakat bu bölgeden ayıların devreye girmesinden sonra ALTINda geri çekilme yaşandı.

Bu hafta ekonomik takvime baktığımızda ABD’den birincil derece öneme sahip veri haftanın son işlem gününe kadar açıklanmadı. Bugün ABD’den perakende raporu ve sonrasında öncü UoM tüketici güveni verisi açıklandı. Özellikler perakende verilerinin beklentileri karşılaması ve raporun iyi veri setinden oluşmuş olması USD için son derece pozitif oldu.

Beklenti üzeri gelen veriler sonrasında USD alıcıları devreye girdi ve sarı metalde geri çekilme yaşandı. ALTINdaki yükselişin devam etmesi için 1245 bölgesi üzerinde haftalık kapanışların devam etmesi gerekiyor. Aksi bir durumda bu bölgenin geçildiği senaryoda ise yeniden ayıların iştahı kabarabilir. Sarı metalde ayı piyasasından ve 1100 seviyesinden bahsedebilmemiz için 1190 bölgesinin tamamen çözülmesi gerekiyor. Şimdi bu seviyelerden çok uzakta olduğumuz için bu senaryoyu aklımızın bir köşesinde tutmakta fayda var. Yükselişin trendinin devam etmesi için ise yukarıda 1305 bölgesinin tamamen alınması gerekiyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.