Altın Güvenli Liman Olarak Talep Görecek mi? – 20 Mart 2017

Altında Yükseliş Nereye Kadar Sürer?

Fed’in geçtiğimiz haftaki toplantıda faizleri 25 baz puan artırmasının ardından yılın geri kalanında iki faiz artırım öngörüsünü koruması dolar endeksinde sert düşüşleri beraberinde getirmişti. Yeni haftada da dolar endeksinin çok da iyi bir başlangıç yaptığını söyleyemiyoruz.

Bugün ekonomik takvimde önemli veriler açıklanmaması ile ise sakin bir pazartesi geçiriyoruz ve dolardaki yatay seyrin devam etmesiyle birlikte ONS altın 6 Mart’tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeler olan 1235’lere tırmanmayı başardı. Bu bölgenin aşılmasıyla bir sonraki direnç 1244 bölgesi ve buranın da üzerinde 200 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1260 bölgesine dikkat etmekte fayda var.

Daha önce de söylediğimiz gibi her ne kadar bir yanda Fed’in faiz artırımları senaryosu devam etse de gerek Trump belirsizlikleri gerekse Avrupa’daki seçimler olsun piyasalar güvenli liman olarak sarı metalden kolay kolay vazgeçecekmiş gibi gözükmüyor. Bir diğer yandan altın ETF’lerinde yeniden başlayan toparlanma da dikkat çekici.

Değerli metalde zaman zaman yaşanacak olan geri çekilmelerde ise sırasıyla 1225, 50 günlük hareketli ortalamasının geçtiği 1220 ve 1210 destekleri takip edilebilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.